Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soğuk vurdu sebze fiyatı uçtu

Giriş Tarihi: 6.1.2014

Antalya ve çevresinde geçen hafta etkili olan soğuk hava, bölgede yetiştirilen bazı sebzelerin fiyatlarının ikiye katlanmasına yol açtı

Türkiye'nin sera üssü Antalya'da bazı ürünlerin fiyatı ikiye katlandı. Yılbaşı öncesinde yaşanan soğuklar nedeniyle Antalya Hali'ne giren ürün miktarı yarı yarıya azaldı. Domates, biber, fasulye, patlıcana talep aynı hızla devam edince bazı ürünlerin fiyatı iki katına çıktı. Etiketleri kaldıran pazar esnafı sebebini soran vatandaşa "Fiyat yazmaya korkuyoruz. 5-6 TL nasıl yazalım?" dedi.

SOĞUK ETKİLEDİ

Pazara düşen ateşin sorumlusu ise soğuk havalar. Antalya'da aralık ayının son günlerinde bazı bölgelerde sıfırın altına kadar düşen soğuklar seraları vurdu. Seralarda yetiştirilen domates, biber gibi ürünler soğuktan olumsuz etkilendi. Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, "Soğuklarda strese giren sebze uykuya girdi şuanda" diye konuştu.

ISITMA YETERSİZ

Büyük firmaların seralarında sorun yaşanmamasına karşın, Antalya'daki işletmelerin yüzde 60'ını oluşturan ailelere ait küçük seraların ısıtmada yetersiz kaldığını anlatan Alp, "Bunlarda kalorifer sistemi tam manasıyla uygulanamıyor. Onun için de mahsul oluşumunu engelliyor." diye konuştu. Marul, roka, tere gibi yeşillikler dışında kalan sebzelerin soğuklardan etkilendiğini anlatan alp, vatandaşın bir süre daha pahalı sebze tüketeceğini belirterek şunları söyledi: "Havanın, toprağın uyandığı 20 Şubat'tan sonra mahsul yeniden canlanır. Şuan mahsulde azalma var. Güneşi tam manasıyla alamadığı için mahsul tam ermiyor ve gelişmiyor" dedi.

HALE GİREN ÜRÜN AZALDI

Antalya Hali'nde komisyonculuk yapan Özdoğanlar firmasının sahibi Cüneyt Özdoğan, yılbaşından önce havaların soğuk geçmesinin büyük etkisi olduğunu ve hale giren ürün miktarının yarıya düştüğünü söyledi. Biberin soğuklardan en çok etkilenen bir ürün olduğunu ifade eden Özdoğan, "Soğuktan azalma oldu ve fiyatı çıktı. Fiyatların hepsinde artış var. Bir tek kabak ve salatalık normal gidiyor. Domates, biber, patlıcan da artış var. Aralıktaki sert bir soğuktu. Biberde bu fiyatlarla şubat ayında karşılaşabilirdik ama çok sert geçince erken etkiledi. Çoğu yerde sıcaklı sıfırın altında 2-3'ü gördü" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soğuk vurdu sebze fiyatı uçtu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN