Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tüplü ve tehlikeli

Giriş Tarihi: 6.1.2014

LPG'li araçların periyodik kontrollerinin zorunluluk olmaktan çıkarılması Antalya trafiğinde binlerce saatli bombanın oluşmasına yol açtı. Antalya Makine Mühendisleri Odası Başkanı Barut "Acil önlem alınmalı" dedi

Sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) ile çalışan araçların güvenilirliğini arttırmayı sağlayan periyodik kontrollerin zorunluluk olmaktan çıkarılması bu araçların saatli bombaya dönüşmesine neden oldu. 25 lira tasarruf adına araçlarının kontrollerini yaptırmayan sürücü sayısı son 2 yıl içerisinde büyük bir artış gösterdi.

YANGIN RİSKİ ARTIYOR

LPG gaz sızdırmazlık kontrolünü yaptırmayan sürücülerin kendilerinin yanı sıra çevrede bulunan vatandaşları da büyük bir tehlikeyle karşı karşıya bıraktıklarını söyleyen Makine Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Hüseyin Barut, özellikle son zamanlarda artış gösteren araç yangınlarına dikkat çekti. Taşıt yangınları toplam yangınların yüzde 7'si olmasına rağmen maddi hasar bakımından yüzde 15'e tekabül ettiğini belirten Barut, bu yangınlarda yakıt sistemlerinin önemli bir etken olduğunu dile getirdi. Periyodik kontrollerin zorunluluk olmaktan 2012 yılında çıkarıldığını ve bu tarihten sonra kontrol sayılarında çok önemli düşüşler yaşandığını aktaran Barut, "Makine Mühendisleri Odası olarak 2011 yılında 84 bin 944 aracın LPG gaz sızdırmazlık kontrolünü yaptık. Bu zorunluluk ortadan kalktıktan sonra yani 2012 yılında 38 bin 219 araç kontrol edildi. 2013 yılında bu rakam 22 bin 708'e geriledi. Yollardaki tehlike her geçen gün büyüyor" dedi.

FACİAYA DAVET

Araç yangınlarını engellemede periyodik kontrollerin önemli bir yeri olduğunu belirten Barut, LPG'li araçlarda çıkan yangınların büyük bir faciayla sonuçlanabileceğine dikkat çekti. Kaza anında yangın riskinin arttığını ifade eden Barut, "Çarpışan araçlarda yangınların yüzde 54'ü motor kısmından, yüzde 33'ü yakıt tankından ve yüzde 4 lastiklerden ve frenden meydana gelmektedir" dedi. Antalya trafiğinde bulunan binlerce aracın son iki yıldır kontrolden uzak bir şekilde yol aldığını aktaran Barut, "Yaklaşık 3 milyon 500 bin LPG'li aracın güvenilirliğini arttırmayı sağlayan periyodik kontrollere esas LPG/CNG sızdırmazlık raporu zorunluluğunun bir genelge ile kaldırılmasının; kamu can ve mal güvenliği açısından 2000- 2005 yılları arasına benzer, hatta daha vahim sonuçlar doğuracağı ve bazı kişi ve kurumları zan altında bırakacağı bilinmelidir. Zira uzman mühendislerin istihdam edildiği ve standartlara uygun dönüşüm yapan yetkili firmalar piyasadan silinecek; onların yerine merdiven altı tabiriyle anılan, uzman olmayan kişilerin çalıştığı kontrolsüz ve denetimsiz firmalar piyasaya tekrar hakim olacaktır. Gerek kamu idaresi, gerek ilgili sektör gerekse ilgili esnaf ve halkımızı çok olumsuz etkileyecek olan bu uygulama ile can ve mal güvenliği de büyük ölçüde riske sokulmaktadır" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüplü ve tehlikeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN