Türkiye'nin en iyi haber sitesi

30 yıllık rüya bitiyor

Antalya'nın Gazipaşa ilçesi ve köylerine hayat verecek Gökçeler Barajı için Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü müjde verdi. Köylünün 30 yıllık rüyası baraj inşaatında sona yaklaşıldığı bildirildi

Giriş Tarihi: 7.1.2014
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Antalya'nın Gazipaşa ilçesinin 30 yıllık rüyası olan Gökçeler Barajı inşaatında sona yaklaşıldığını açıkladı.

SÜRE KISALTILDI

Gazipaşa'nın suya hasretini dindirecek barajın inşaatında yüzde 86 seviyesine ulaşıldığı bildirildi. Önyüzü beton kaplı kaya dolgu tipinde ve gövde hacmi 1 milyon 855 bin metreküp olan barajın temelden 103 metre yükseklikle inşa edildiği, yaklaşık 32 milyon TL teklif bedeli ile ihale edilen barajın inşaatına 1 Nisan 2011 tarihinde başlandığı ifade edildi. Sözleşmeye göre, iş bitim tarihinin 17 Nisan 2015 olarak belirlenen barajın, 17 Ekim 2014 tarihinde tamamlamak için çalışmaların hızlandırıldığı ve inşaatta yüzde 86 seviyesine ulaşıldığı bildirildi.

SORUN ÇÖZÜLECEK

Gökçeler Barajı'nın tamamlanıp Gazipaşa Ovası Sulaması projesinin de devreye alınmasıyla 47 bin 400 dekar tarım arazisinin modern sulama sistemleriyle suya kavuşacağı belirtilirken, Gazipaşa tarımının önündeki en büyük problemin tarımsal sulama olduğu bunun içinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı sulama projesini en kısa zamanda hayata geçirmek için çalışma temposunun arttırıldığı vurgulandı.

ÇİFTÇİNİN YÜZÜ GÜLECEK
Yaklaşık 45 milyon TL bedelle ihale edilen sulama projesinin, sözleşmeye göre bitiş tarihinin 21 Mayıs 2016 olarak belirlendiği ancak DSİ'nin çalışmalarını hızlandırarak belirlenen tarihten önce sulama projesini hayata geçirmeyi hedeflediği kaydedildi. 261 TL olan tarımsal gelir, projenin gerçekleşmesi ile 1.461 TL'ye çıkacak. Gazipaşa'nın 30 yıllık rüyası Gökçeler Barajı, sulamanın yanında yerleşim yerlerinin içme suyu ihtiyacını karşılayacak ve kurulacak HES ünitesiyle elektrik üretimi de yapacak. Gökçeler çayı üzerine kurulacak 2,5 MW kurulu gücünde HES ile yılda 10 milyon 850 bin kilowatsaat enerji üretimi gerçekleştirilecek. Gazipaşa Gökçeler Barajı aynı zamanda Beyobası, Beyrebucak, Çobanlar, Hoşdere, Kahyalar, Karalar, Kığıcık, Korubaşı, Macarköy ve Aydıncık köylerinin ihtiyacı olan yıllık 11 milyon metreküp içme suyunu karşılayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
30 yıllık rüya bitiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN