Kan bağışı çözümsüz sorun olmaya başladı

Kızılay Antalya Kan Merkezi Müdürlüğü, artan kan talebi ihtiyacını karşılamada zorlanıyor. Kent merkezi ve ilçelerde günlük ortalama 250 ünite kan toplamasına rağmen sorun hala çözülemedi

Giriş Tarihi: 7.1.2014
Geçen yılki kan hedefini yakalayan Kızılay Antalya Kan Merkezi Müdürlüğü, kan talebi ihtiyacını karşılamada zorlanıyor. Kızılay Antalya Kan Merkezi, il ve ilçelerinde günlük ortalama 250 ünite kan toplamasına karşı bazı günler taleplere cevap veremediği için ihtiyacı başka illerden karşılıyor. Kızılay, her daim ihtiyaç olan kanı karşılamak için Antalya'nın Manavgat ilçesinde haftada 2 gün kan topluyor. Kızılay Kan Toplama TIR'ı belirli program doğrultusunda Antalya merkez ve 19 ilçesinde kan toplaması yapıyor.

HEDEF 56 BİN ÜNİTE

Kızılay Antalya Kan Merkezi Doktoru Behçet Çırakkoca, en düşük kan bağışının kışın soğuk havalar ile yazın sıcak havalarda olduğunu söyledi. Kızılay Antalya Kan Merkezi'nin 2014 hedefinin 56 bin ünite kan toplama olduğunu belirten Çırakkoca, Antalya'nın 50 bin 500 ünite olan çıtayı yakaladığını kaydetti. Kızılay'ın Antalya'da günlük ortalama 250 ünite kan toplandığını aktaran Çırakkoca, ilde sürekli organ nakli, özel hastane sayısı çokluğu ve göçe bağlı nüfusun sürekli artmasının çoğu zaman talebi karşılamada yetersiz kaldığını söyledi.

50 BİN ÜNİTE GEÇİLDİ
Çırakoca,"Toplumda kan bağışına karşı bilinç geçmiş yıllara göre iyi durumda. Antalya'da iyi durumdayız. Geçen yıl 50 bin 500 ünite olan hedefimiz geçtik. Fakat Akdeniz Üniversitesi ve özel hastanelerde sıklıkla yapılan organ nakli ameliyatları kana ihtiyacı arttırıyor. Nüfusta sürekli arttıyor. Bu nedenle çoğu zaman taleplere karşı vermek için başka illerden kan getirtiyoruz. Sıklıkla organ nakli ameliyatları kan ihtiyacını arttırıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kan bağışı çözümsüz sorun olmaya başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN