Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'nın gülen yüzü

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın'ın, Pensilvanya'da Gülen ile başbaşa görüştüğü iddiası gündeme bomba gibi düştü. Akaydın, 'Özelim, kimseyi ilgilendirmez" demekle yetindi

Giriş Tarihi: 8.1.2014
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın Pensilvanya'da Fettullah Gülen ile görüşüp elini öptüğünü iddia eden Sabah Gazetesi yazarı Sevilay Yükselir'in açıklamaları, Antalya'da bomba etkisi yarattı. Yükselir ile telefonda görüşen Başkan Akaydın ise Gülen ile görüştüğünü yalanlamayıp, "Fettullah Gülen'i ziyaretimle ilgili polemiğe girmem. Gittim, gitmedim kimseyi ilgilendirmez. Bu benim özelim" yanıtıyla görüşmeyi bir anlamda doğrulamış oldu.

BAŞBAŞA GÖRÜŞME

Daha önce Antalya'da katıldığı bir televizyon programında Fettullah Gülen'in Kuran'ı Kerim tefsirini makamında okuduğunu ve birkaç yıl önce de CHP milletvekilleriyle birlikte cemaat tarafından bir konferans nedeniyle ABD'de çok iyi ağırlandıklarını söyleyerek Gülen'e duyduğu sempatiyi ortaya koyan Başkan Mustafa Akaydın ile ilgili yeni bir şok iddia ortaya atıldı. Sabah Gazetesi yazarı Sevilay Yükselir Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda Akaydın'ın Gülen sempatizanlığının kitapları ile sınırlı kalmadığını belirtti. Yükselir, Akaydın'ın Fettullah Gülen ile görüşebilmek için Pensilvanya'ya gittiğini ve bir süre başbaşa görüştüğünü açıkladı.

SARIGÜL MÜ? SÜZEN Mİ?

Sabah Gazetesi yazarlığının yanı sıra A Haber'de Yüzde 100 Siyaset adlı bir televizyon programı da yapan Yükselir, Akaydın ile ilgili iddialarını ekrana taşıyacağını belirterek, Akaydın'ı telefonla programa katılmaya davet etti. Yükselir ayrıca söz konusu ziyareti kimin organize ettiği sorusuna da Twitter üzerinden yanıt aradı. Yükselir, görüşmeyi sağlayabilecek muhtemel isimleri şu şekilde açıkladı: "Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın Pensilvanya ziyaretini kim organize etti? Sarıgül mü? Süzen mi?"

'BU BENİM ÖZELİM'
CHP'lilerin Akaydın'ın bu ziyaretini öğrendikten sonra şoka girdiklerini iddia eden Yükselir, Akaydın'ın telefonunun CHP'liler tarafından kilitlendiğini ve çok sayıda kişiden tepki aldığını da duyurdu. Akaydın'ı programına davet etmek için kendisine telefon ettiğini açıklayan Yükselir, görüşmenin ayrıntılarını şu şekilde özetledi: "Epey mücadelenin sonunda CHP'li Akaydın'a ulaşabildim. Akşam yayına bağlanıp Pensilvanya ziyaretiyle ilgili konuşmasını istedim. Ama hoca, Fettullah Gülen'i ziyaretimle ilgili polemiğe girmem. Gittim, gitmedim kimseyi ilgilendirmez. Bu benim özelim. İyi günler dedi, telefonu kapattı."

CEMAAT KAYNAKLARI

Gülen-Akaydın görüşmesinin detaylarını Pensilvaya'dan cemaatin içinden bir kaynaktan öğrendiğini belirten Yükselir, Sabah Akdeniz'e yaptığı açıklamalarda Akaydın'ın ziyaretinin geçen yılın bahar mevsiminde gerçekleştiğini belirterek, "Akaydın ile Gülen geçen baharda baş başa görüştüler. Görüşme sonrası Gülen çevresindekilere, Akaydın'ın çok iyi ve kibar bir insan olduğunu söylemiş. Ayrıca Akaydın'ın kendisine, cemaatin yeterli ve doğru bir şekilde tanıtılmadığını söyleyerek bunu çok önemli bulduğunu ifade etmiş" dedi.

KÖSE: DURUMU BİLİYORDUK

Akaydın-Gülen görüşmesinden haberdar olduklarını söyleyen Ak Parti Antalya İl Başkanı Mustafa Köse de iddialar hakkında, "Bu görüşmeden bizim bilgimiz vardı. Herkes herkesle görüşebilir. Kimin kiminle ne görüştüğü konusunda bizler niyet okuyucu değiliz. Ne görüşüldüğünü ve konuşulduğunu bilmediğimiz için görüşmenin maksadı açısından bir değerlendirme yapmamız doğru olmaz. Fakat bizler bu görüşmenin gerçekleştiğini biliyoruz" diye konuştu.

TWİTTER'DA PAYLAŞTI
TwItter hesabından Akaydın-Gülen görüşmesinin detayları hakkında kapsamlı bilgiler veren Yükselir, konuyla ilgili birçok twit attı. Twitlerinde Akaydın'ın Gülen'e söylediği sözlere de yer veren Yükselir konuyu takipçileri ile şu şekilde paylaştı: "Şaka mı diyeceksiniz ama değil. Antalya Belediye Başkanı Mustafa Akaydın da hoca efendinin elini öpmeye Pensilvanya'ya gidenlerdenmiş. Ha bir kulis daha Pensilvanya'ya giden Akaydın, Gülen'e serzenişte bulunmuş. Sizin gibi din aliminin ve cemaatinin tanıtımını yapamıyorlar demiş."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'nın gülen yüzü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN