Akaydın'a şok karar

Giriş Tarihi: 9.1.2014

Sayıştay, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ile meclis üyeleri aleyhine şok bir karar verdi. Sayıştay, Akaydın ve meclis üyelerini 100. Yıl projesini iptal ettikleri için tazminata mahkum etti

Sayıştay 6. Dairesi, Menderes Türel döneminde projelendirilerek yapımına başlanan ve 2009 seçimlerinde göreve gelen CHP'li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın tarafından iptal edilen 100 Yıl Spor Kompleksi nedeniyle doğan zararı, projeyi iptal edenlere yükledi. Sayıştay 6. Dairesi içerisinde 30 bin kişilik stadyum, 10 bin kişilik spor salonu ile 2 bin 500 kişilik kapalı yüzme havuzu bulunan projenin kamuyu zarara uğratacak biçimde iptal edildiği hükmüne vararak bu zararın başta Mustafa Akaydın olmak üzere projenin iptaline yol açan meclis kararına onay veren meclis üyelerine faiziyle birlikte ödettirilmesine karar verdi.

HAKSIZ ÖDEME VAR

Sayıştay raporunda yüklenicinin kusuru olmaksızın söz konusu alanı hizmet ve sosyal tesis alanı olarak düzenleyen ve sözleşmenin ifasını hukuken imkansız hale getiren meclis kararı sonrasında açılan tazminat davasına vurgu yapılarak 2011 yılında gereksiz şekilde belediye bütçesinden 558 bin 119 lira ödeme yapıldığı belirtildi.

TAZMİNAT TEMYİZDE

Sayıştay denetçilerine ifade veren Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, ihalenin önceki dönemde yapıldığını, plan notunun iptaline ilişkin yargı kararının Meclis'te tartışıldığını ve işe plan tadilatı yapılarak devam etmek istediklerini ancak Danıştay kararı ile işin yapılamayacağının anlaşıldığını söylediği belirlendi. İfadesinde yükleniciye ödenen tutarın mahkeme kararı ile ödendiğini belirten Akaydın, tazminat ödemesinin temyizde olduğunu ve son bilirkişi raporunun belediyenin lehinde çıktığını ifade etti.

KARARIN YORUMU YANLIŞ

Sayıştay raporunun Denetçi Görüşü bölümünde planla ilgili mahkeme kararının niteliğine vurgu yapılarak, "Mahkemede, 'blok boyu ve derinliği şartı aranmaz' şeklindeki plan notunun iptaline karar verilmiş, bahse konu yere ilişkin planın diğer unsurları yönünde herhangi bir iptal hükmü kurulmamıştır" ifadeleri yer aldı. Raporda mahkeme kararının yanlış yorumlanarak kamunun zarara uğratıldığı hükümleri yer alıyor. Raporda yer alan denetçi ve savcı görüşünde ise haksız fesihin yükleniciye tazminat hakkı doğurduğu ve yapılan keşiflerde bilirkişi heyetinin 277 milyon 160 bin 566 lira tazminat alacağını gündeme getirdiği vurgulandı.

PROJE DEĞİŞEBİLİRDİ

Raporun sonuç kısmında, "Antalya 2'nci İdare Mahkemesi'nce iptal edilen 1/1000'lik imar planının temyiz edilmeyerek kesinleşmesi sonucunda idare sözleşmenin ifasının imkansız olduğunun mahkeme kararıyla tespiti ile sözleşmeyi feshedebilir veya üst ölçekli imar planlarını da sözleşmenin ifasını mümkün kılacak şekilde değiştirebilirdi. İdare, bu iki yolu da tercih etmemiş, yargı kararından önce meclis kararını alarak sözleşmenin ifasını imkansız kılan taraf konumuna düşmüştür" denildi.

ÖDEME KARARI ÇIKTI

Sayıştay sonuç olarak 558 bin 119 liralık kamu zararını Mustafa Akaydın, Deniz Filiz, Recep Tokgöz, Turgay Genç, Deniz Fırat Budak, Mehmet Remzi Sadi, Baki Çelik, Muhittin Böcek, Hüseyin Kazancı, Gürsel Karabayır, Mustafa Karaman, Edip Kemal Bahadır, Mustafa Reşat Oktay, Erdem Armen, İsmail Tosun, Mustafa Yılmaz, İsa Yıldırım'ın faizleri ile birlikte ödemesine ve haklarında soruşturma açılması için de Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazılmasına, karar verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akaydın'a şok karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN