Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karaciğer tümörlerinde yeni teknikler

Giriş Tarihi: 10.1.2014
Prof. Dr. Alihan Gürkan

Kilo kaybı, karnın üst sağ tarafında ağrı, ilerleyen dönemlerde sarılık gibi belirtilerle kendini gösterebilen karaciğer kanseri, dünyada ve Türkiye'de en sık görülen kanser türü arasında yer alıyor. Karaciğer kanserinin temelinde yatan en önemli faktör ise hepatitler.
Hepatit B taşıyıcısı olan kişilerde 15-20 yıl sonra belli bir düzeyde mutlaka karaciğer kanseri gelişiyor.

Karaciğere sıçrıyor

Karaciğer kanserlerinin oluşumunda kötü ve yağlı yiyecekler, lifli gıdaların tüketilmemesi gibi kötü beslenme alışkanlıklarının önemli bir etkisi bulunmaktadır.
Karaciğerle ilgili önemli bir nokta da; karaciğerin, kendi tümörlerinin yanı sıra sindirim sistemindeki bütün tümörlerin metastazını alan bir organ olmasıdır.
Kalın bağırsak kanserinin tanısı konulduğu anda 4 hastadan birinin karaciğerinde de tümör bulunmaktadır.

Hasta ömrü uzadı

20 yıl öncesine kadar herhangi bir cerrahi uygulamayan karaciğer kanseri ya da karaciğer metastazı olan bu vakalarda yeni teknikler, hastaların ömrünü en az 3 kat uzatmaktadır.
ABD'de her yıl 150 bin kişiye kalın bağırsak kanseri teşhisi konulmakta ve her yıl yaklaşık 50 bin kişinin de bu hastalık nedeniyle yaşamının tehdit altında olduğunu bilinmektedir. Karaciğer kanseri veya karaciğere metastaz yapmış kalın bağırsak kanserinde, geçmişte herhangi bir işlem yapılamazken bu durum günümüz tedavileri ile değişmiştir. Hastaların kemoterapi, radyoterapi veya benzer tedavilerden yararlanma oranları artık çok yüksektir. Bu tedavilere bağlı olarak hastaların 5 yıl ve üzerinde yaşam süreleri ciddi oranda artmıştır.

Tümörlere aynı anda cerrahi

Karaciğerin en çok metastaz aldığı kalınbağırsak kanserleri; stresli yaşam, kötü beslenme ve büyük şehir yaşamının getirdiği risklerden kaynaklanmaktadır. Kalın bağırsaktaki tümörler karaciğer başta olmak üzere, akciğerler ve karına da yayılabilmektedir. Cerrahların ameliyat etmekten çekindiği ve hastaların yaşamını yitirmesine yol açan bu tümörlerin, günümüzde modern cerrahi teknikleri sayesinde karaciğerden ya da diğer organlardan başarılı bir şekilde çıkarılabilmesi sağlanabilmektedir. Kalınbağırsak tümörü olup da karaciğerine tümör yayılan kişilerin de yaşam süreleri önemli oranda artmıştır.
Yeni teknikler sayesinde karaciğere yayılmış kalınbağırsak tümörlerinde bile hastaların yaşama oranı yüzde 37-60 arasında değişmektedir.

Ameliyat başarısı yüksek

Kalınbağırsak tümörlerinin en önemli risklerinden biri, tümörün başlangıçta hastaların sadece % 25'inin karaciğere metastaz yapmasına karşın, 3 yıl içinde bu oranın %75'e yükselmesidir.
Son 20 yılda özellikle karaciğer naklinde kazanılan cerrahi deneyimin yanı sıra, yeni kemoterapi ilaçların da geliştirilmesiyle, hastalığın başka organlara yayılımı konusunda ciddi adımlar atılmıştır. Türkiye'de de bu tür kompleks ameliyatlar başarıyla yapılabilmektedir.
Özellikle kapalı (laparoskopik) operasyonların yaygınlık kazanması ile hastalar operasyondan çok kısa süre sonra normal yaşamlarına dönebilmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karaciğer tümörlerinde yeni teknikler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN