Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kırcami Planı'na komisyon onayı

Giriş Tarihi: 10.1.2014

Antalya'nın kanayan yarası haline gelen Kırcami bölgesinin 5 binlik planı, ve İmar Komisyonu tarafından onay verildi

Uzun süredir beklenen Kırcami bölgesine ait nazım imar planı, Büyükşehir Belediyesi Bayındırlık ve İmar Komisyonu tarafından onaylandı. Plan, Pazartesi günü gerçekleşecek Büyükşehir Meclisi Ocak ayı toplantısında meclis üyelerinin görüşüne sunulacak. Plan kabul edilir ve askı süresinde itiraz çıkmazsa, Antalya uzun süredir kanayan bir yarasını kapatmış olacak. Kırcami planlarının yapılması önündeki engelleri kaldırmak için Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı Menderes Türel Ankara'da yoğun mesai harcamıştı. Türel o dönem yaptığı açıklamada Büyükşehir Belediyesi'nin evrak memuru gibi çalıştığını vurgulamıştı.

TRAFİK RAHATLAYACAK

Planlamaya göre 100 bin metrekarelik adaların oluşabileceğini ve konut alanlarında en fazla 10 kata izin verileceğini aktaran Ak Partili Komisyon Üyesi Yaşar Tabur, "Genellikle site türü bir yapılaşma ön görülüyor. Bölgesine göre 7 ve 10 kata kadar yapılar inşa edilebilecek. Ticaret alanlarında da 4 kat gibi ön görüldü" şeklinde konuştu. Kent içi ulaşımının çözülmesinin önündeki en büyük engelin Kırcami'deki plan sorunu olduğunu ifade eden Tabur, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Bu plan ayrıca kent ulaşımını çözecek dikey ve paralel, 30-40 metrelik bulvarları meydana getirecek." Komisyon üyesi CHP'li Erdem Armen de planın çağın gereksinimlerini karşılayacak modern bir yapıya sahip olduğunu Düden nehrinin kenarında 2 milyon metrekarelik yeşil alan oluşturulacağını söyledi.

'PLANLAMA 4.5 YIL GECİKTİ'
Kırcami konusunda 4.5 yıl geç kalındığını fakat gelinen noktanın sevindirici olduğunu belirten Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Menderes Türel, "Mecliste daha kesinleşmemiş bir konu hakkında bir şey söylemek meclisin iradesine saygısızlık olarak görülebilir. Ancak komisyondan oybirliği ile geçmesi bunun mecliste de kabul edileceğine dair bir fikir vermektedir. Bu son derece sevindirici bir gelişme. 5 yıl geciktirilmeden seçimlere az bir zaman kalmadan çok daha önce yapılması gerekiyordu, bunu defalarca tekrar ettik. Ama zararın neresinden dönülürse kardır. Ben her şeye rağmen 25 binlik planların kesinleşmesinden büyük bir memnuniyet duyuyorum. Ben 4.5 yıl önce yapılan planlarda kamu yararı kararı ve toprak kurulu kararı alınmasıyla ilgili meclisin hemen adım atmasını talep etmiştim. Ancak Büyükşehir Meclisi 4.5 yıl bekledi. 4.5 yıl sonra kararlarını aldı ve ben de üzerime düşeni yaptım" diye konuştu.

EMSAL 0.8 OLARAK BELİRLENDİ
Komisyon üyesi Yaşar Tabur, planın komisyondan oybirliği ile geçtiğini ve Antalya'ya yakışır bir yapılanmayı ön gördüğünü belirtti. Plan kapsamında Kırcami bölgesindeki emsal değerinin 0.8 olarak belirlendiğini aktaran Tabur, "Bölge halkının itirazlarını tek tek inceledik. Haklı olanların düzeltmelerini yaparak maddi hataları giderdik. Buradaki tartışma genellikle emsal üzerineydi. Burada zayiatı düşük tutmak için her hangi bir artış ön görmedik. Ayrıca 2 bin metrekarenin altında imar edilemez notu koyuldu" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kırcami Planı'na komisyon onayı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN