Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şakayığı iyi tanıttık

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, EXPO ile şakayığın konuşulur ve tanınılır hale geldiğini söyledi

Giriş Tarihi: 10.1.2014
EXPO 2016 Antalya'nın simgesi şakayık çiçeğinin üretimi, bu sezon 5 milyon dal olarak gerçekleşti. Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, 'Çiçek ve Çocuk' temasıyla 2016 yılında Antalya'da gerçekleştirilecek dünyanın botanik EXPO'su sembol çiçeği olarak belirlenen şakayığın (ranunculus) üretiminin artırıldığını söyledi.

İHRACAT BAŞLADI
2 ay önce dikilen şakayıkların açmaya ve paketlenerek ihraç edilmeye başlandığını bildiren Bağdatlıoğlu, geçen sezon 1,5 milyon dal civarında üretim yapıldığını, bu sezon ise bu rakamın 5 milyon dala ulaştığını kaydetti. Bu üretimi de yeterli bulmayan Bağdatlıoğlu, "Yaklaşık 500 milyon dallık kesme çiçek ihracatında 5 milyon dal çok büyük bir rakam değil ama 2016'da Antalya'da gerçekleştirilecek dünyanın botanik EXPO'su için üretim daha da artırılacaktır" dedi. Şakayığın en fazla İtalya, İspanya ve Fransa'da üretildiğini ifade eden Bağdatlıoğlu, Türkiye'nin de birkaç yıl içerisinde bu ülkelere önemli bir rakip konumuna geleceğine inandığını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şakayığı iyi tanıttık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN