Çileli yolda sona yaklaşıldı

Giriş Tarihi: 11.1.2014

Dik rampalar ve birbiri ardına sıralanan keskin virajlar nedeniyle sürücülerin 'çileli yol' diye nitelendirdiği Antalya-Mersin arasında ulaşım 5 saate kadar inecek

Şehir merkezleri birbirine en uzak komşu iller olan Antalya ve Mersin arasındaki coğrafi engelleri ortadan kaldıracak Akdeniz Sahil Yolu Projesi'nin yüzde 70'inin tamamlandığı bildirildi. Dik rampaları ve birbiri ardına sıralanan keskin virajları nedeniyle sürücülerin 'çileli yol' olarak adlandırdığı karayolu, zaman zaman karşı yönlerden gelen sürücülerin araçlarını durdurarak birbirlerine yol vermesini gerektirecek kadar risk taşıyor. Karayolları 5. Bölge Müdürü Necati Çakıroğlu, Antalya-Mersin karayolunda güvenli yolculuk yapılması için Karayolları Genel Müdürlüğü'nce 2003'te Akdeniz Sahil Yolu Projesi'nin başlatıldığını hatırlattı. Her iki kentin merkezleri arasında 489 kilometre bulunduğuna dikkati çeken Çakıroğlu, bu yolun 227 kilometresinin sorumluluk sahalarında olduğunu söyledi.

YÜZDE 70'İ TAMAMLANDI
Çakıroğlu, proje kapsamında sorumluluk sahalarındaki yolun 162,5 kilometresinin bölünmüş yol olarak trafiğe açıldığını vurgulayarak, "Kalan 64,5 kilometre için de 5 farklı ihalede çalışmalar devam ediyor. 20 kilometre uzunluğundaki Aydıncık-Gözce arası ve 22 kilometrelik Tenzile-Kaledran arası için proje değişikliği yapıldığından önümüzdeki günlerde yeniden ihale düzenlenecek" dedi. Çakıroğlu, projenin şu ana kadar yüzde 70'inin tamamlandığını vurguiladı.

YOLUN KALİTESİ ARTI
Çakıroğlu, Akdeniz Sahil Yolu Projesi'nin zaman içinde revize edilip güçlendirildiğini anlatarak, bu sayede yolun kalitesinin arttığını söyledi. Çakıroğlu, "Projede daha önce 7 olan tünel sayısı 22'ye çıkarıldı" diye konuştu.

ANTALYA-MERSİN 5 SAT SÜRECEK
Çakıroğlu,revizyonların ardından 387 milyon lira olan proje bedelinin, 1 milyar 750 milyon liraya çıkarıldığını, bugüne kadar 564 milyon 333 bin lira harcandığını ifade etti. Çakıroğlu, son değişikliklerle uygulanan Akdeniz Sahil Yolu Projesi sayesinde şu an 8 saat olan Antalya-Mersin arası karayolu yolculuğunun 5 saatin altına ineceğini de sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çileli yolda sona yaklaşıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN