Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dumansız Antalya

Giriş Tarihi: 15.1.2014

Antalya'da 24 saat nöbette olan duman avcıları, geçen yıl 55 binden fazla işletmeyi denetledi. Yeni düzenleme ile yılda 4 kez denetimlere yakalanan işletmeler bir aya kadar kapatılacak

Sağlık Bakanlığı, kapalı alanlarda sigara içilmesine göz yuman işletmelere karşı başlattığı mücadelede yeni bir adım attı. Daha önce sadece idari para cezası ile cezalandırılan işletmeler, 1 yılda 4 kez ceza alması durumda 10 ile 30 gün arasında kapatılacak. Ayrıca işletmelere uygulanan idari para cezası da her seferinde bir kat arttırılacak.

615 BİN LİRA CEZA

Sigarayla mücadelede Antalya'nın çok önemli bir yol kat ettiğini belirten Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Selahattin Yüksel, İl Tütün Kontrol Kurulu ve denetim ekiplerinin çalışmaları hakkında bilgi verdi. 2008 yılında yürürlülüğe giren yasa ile birlikte kapalı alanlarda sigara içilmesini önlemek adına kapsamlı bir çalışma başlattıklarını belirten Yüksel, "Tüm kamu, kurum ve kuruluşları ile başta sağlık çalışanları olmak üzere emniyet, belediye, eğitim gibi önemli sektörlerde sigara yasağının uygulanabilirliğini denetleyen toplam 414 kişiden oluşan 80 denetim ekibimiz var. Ekiplerimiz tarafından 2013 yılında 15 bin 539'u mesai sonrası olmak üzere toplam 55 bin 174 rutin denetim yapıldı. Denetimlerde 367 işletmeye 570 bin 78 lira idari para cezası kesildi. Ayrıca yasağa uymadığı belirlenen 523 kişiye de 45 bin 57 lira olmak üzere 1 yılda toplam 615 bin 135 lira ceza kesildi. Cezalar 2014 yılında bin 233 ile 6 bin 176 lira aralığına yükseldi. Kapalı alanda sigara içen kişiler için ise ceza miktarı 91 liraya çıktı" dedi.

VATANDAŞ DUYARLI

Vatandaşların yasağa uymayan kişi ve işletmeler konusunda oldukça duyarlı olduğunu belirten Yüksel, geçen yıl Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemi ALO 184 SABİM'e 932 ihbar yapıldığı söyledi. Yapılan her ihbarın denetim ekipleri tarafından değerlendirdiğini aktaran Yüksel, "Vatandaştan gelen ihbar sayısı özellikle hafta sonlarında büyük bir artış gösteriyor. Sigara içmeyenler bu konuda çok duyarlı. Eğlence mekanlarının ardından en çok şikayet düğün salonlarından geliyor. Buralara olan denetimlerimizi de son yıllarda büyük ölçüde arttırdık" şeklinde konuştu.

ARTIK KAPATMA CEZASI VAR

Yasada yapılan yeni düzenlemeye de değinen Yüksel, sigara içilmesine izin veren işletmelerin 30 gün kapatma cezası alabileceğini ifade etti. İşletmelere uygulanan para cezalarının her defasında bir kat artacağını da dikkat çeken Yüksel, "Son düzenleme kapatma cezası ön görüyor. Bazı işletmelerin ihlali alışkanlık haline getirmiş olmasına karşılık bakanlığımız kapatma cezası uygulamasını başlattı. 1 yıl içerisinde 4 kez yakalanan işletme 10 ile 30 gün arasında kapatma cezası ile karşı karşıya kalacak. Bu yasağa aldırış etmeyen işletmeler için çok önemli bir yaptırım. Bu uygulama sayesinde kanunların gereğini yerine getirip, işletmesinde sigara içirmeyen işletmelerin hakkı da korunmuş olacak. İşletme kapatma cezasının ardından tekrar sigara içilmesine göz yumarsa bu kez daha uzun süreli bir kapatma cezası ile karşı karşıya kalacak" dedi.

24 SAAT DENETİM
İhlallerin en yoğun görüldüğü yerlerin eğlence mekanları ve restoranlar olduğunu belirten Yüksel, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: "İhlallerin gerçekleştiği zaman dilimleri genelde akşam saatlerini kapsıyor fakat yemek hizmeti veren restoranlarda da öğle saatlerinde ihlaller tespit ediliyor. Mesai saati gözetmeden günün 24 saati denetimlerimiz sürüyor. Vatandaşlarımızdan gelen ihbarları günün her saatinde değerlendirip, gereken kontrolleri yapıyoruz. Rutin denetimlerimizi sadece eğlence mekanları ile sınırlı değil."

HER ALANDA MÜCADELE
Sigarayla mücadelesini her alanda sürdüren Halk Sağlığı Müdürlüğü, denetlemenin yanı sıra sorunu kökten çözüme kavuşturmak adına vatandaşlara çeşitli hizmetler de sundu. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi, Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi, Atatürk Devlet Hastanesi, Alanya Başkent Üniversitesi Hastanesi, Kumluca Devlet Hastanesi bünyesinde faaliyet gösteren Sigara Bırakma Poliklinikleri'nde, geçen yıl toplam 6 bin 320 kişiye farmakolojik tedavi ve sigara bırakma yöntemleri ile ilgili danışmanlık hizmeti verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dumansız Antalya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN