Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuraklık iddiası herkesi korkuttu

Bazı uzmanlar kuraklık tehdidini dillendirmesi ve yağışların mevsim normallerinin altında seyretmesine rağmen Antalya 16 Ocak sabahı yağmurlu bir güne uyanacak

Giriş Tarihi: 15.1.2014
Uzmanlar ve yetkililer, kuraklık konusunda fikir ayrılığına düştü. Profesörler kuraklık uyarısı yaparken, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, korkulacak bir şey olmadığını söyledi. Antalya Ziraat Odası ve Meteoroloji Bölge Müdürlüğü de kuraklık iddialarının henüz geçerli olmadığını söyledi. İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu'nun kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya olduğumuzu ifade edip, "Marmara, Akdeniz, Antalya'dan Ege'ye kadar olan kuşak ve Konya'dan Mersin'e kadarki kuşakta ayrıca Doğu Anadolu'da kuraklık bekleniyor" demesi Akdeniz Bölgesi'nde panik yarattı.

TEHLİKE YOK

Antalya bölgesi için şu an itibariyle korkulacak bir şey olmadığını belirten Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp ise "İnşallah Allah, bizleri kuraklık gibi bir felaket ile karşı karşıya bırakmaz" dedi. Antalya'da yağmurların Nisan ayı sonlarına kadar devam ettiğini hatırlatan Alp, "Antalya'da şu an için böyle bir sıkıntı yok. Antalya yağmurları Nisan'ın 20'sine kadar devam eder. Meteoroloji'den de önemli bir uyarı almadık. Valiliğimizde tedbir almamızı gerektirecek bir uyarı da bulunmadı. Allah hiç kimseyi kuraklık gibi bir şeyle terbiye etmesin. Sonuçları çok kötü olur" dedi.

YAĞIŞ GELİYOR

Meteoroloji Bölge Müdürü Necip Duman ise kuraklık iddialarına müjde niteliğinde bir cevap verdi. Ocak ayının 16'sı itibariyle Antalya genelinde yağışların başlayacağını belirten Duman, kuraklık söylentilerinin asılsız olduğunu ifade etti. Antalya'nın Mart ayına kadar sürecek bir yağış dönemine girdiğini aktaran Duman, "Batı Akdeniz Bölgesi'nde yüzde 39 seviyelerinde yağış azlığından söz etmek mümkün. Fakat bunu ciddi bir kuraklık gibi algılamak yanlış. Yüzde 39'luk bir yağış azlığı var ama ilerleyen günlerde özellikle Antalya için ayın 16 ve 17'sinde bir yağış sistemi var. Ayrıca tekrar ay sonuna doğru yağış beklentimiz var. Sadece Antalya'yı değil tüm yurdu etkileyecek bir yağış sisteminin gelişi var. Kuraklık ya da bir tehlike gibi söylemler son derece yanlış, bunu özellikle belirtmek isterim. Antalya yağış sezonuna daha yeni girdi. Bundan sonraki süreçte yani Mart ayına kadar olan süreç Antalya'nın en fazla yağış aldığı dönemdir" dedi.

ÇİFTÇİ KORKMASIN

Kuraklık iddiaları ile ilgili açıklamalarda bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, meteorolojik kuraklık ile karşı kaşıya olduğumuzu fakat tarımsal kuraklığın söz konusu olmadığını söyledi. Eker, "Tarımcılar için tarımsal kuraklık önemli. Bitkinin suya ihtiyaç hissettiği 3 dönem var. Bunlar tohumu toprağa attığınız an, bitki büyüyeceği zaman gövdesinin gelişmesi için, bir de ürün vereceği zamandır. Buna tarımsal kuraklık diyoruz. Şu an itibariyle tarımsal kuraklık söz konusu değil. Ama meteorolojik kuraklık var. Bir yıl içerisinde uzun yıllar ortalamasıyla mukayese edildiğinde yağan yağmur miktarı az. Şu an için endişe taşıyoruz" şeklinde konuştu.

DAMLAMA SULAMAYA GEÇTİK
Antalya'da eskisi gibi vahşi sulama yönteminin kullanılmadığını belirten Alp, "Şimdi damla sulama dediğimiz sistem var. Eğer kuraklık hat safhada gerçekleşirse buna hiçbir sulama sistemi çare olamaz. Doğru ve kontrollü sulama yapılması gerekir. Biz, sürekli sera ve tarlaları kontrol ediyoruz. Üretici ile görüşüyoruz. Antalya suların denize ulaştığı son il olduğu için toprak nemli. Şimdilik bir sıkıntı görülmüyor. Antalya'da vahşi sulama gündemden kalktı. Antalya'da yüzde 80 damlama sulama yapılıyor. Damlama sulama için devletten teşvik veriyor. Tarlalardan, pamuk ve narenciyeye kadar tüm alanlarda damlama sulamaya geçiliyor" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuraklık iddiası herkesi korkuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN