Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bal, ünlerine ün katacak

Antalya'nın Gazipaşa Orman İşletme Müdürlüğü, 2013 yılında projelendirdiği bal ormanını hayata geçirmek için çalışmalara başladı. Beyrebucak köyünde 38 hektar alana fidan dikildi

Giriş Tarihi: 16.1.2014
Gazipaşa Orman İşletme Müdürlüğü Karatepe Şefliği, Beyrebucak köyü sınırları içerisinde bal ormanı kurma çalışmalarına başladı. 2013 yılında projelendirilen 38 hektar bal ormanına 16 işçi her mevsim çiçeklenen bitkiler ekti. Söz konusu proje ile arıların yılın her mevsiminde bal toplamalarını sağlamak amaçlanıyor. Proje kapsamında ayrıca kışın gelen arıcılar için iki kilometre yol ve konaklama alanı yapılacak. Bal Ormanı projesinin hayata geçirileceği bölgeye defne, harnup ve akasya fidanları diken çalışanlar projenin bölge için önemini anlattı.

DOĞAL ECZA DEPOSU

Arazide çalışan Ramazan Şahin, ektikleri fidanların çiçek açmasıyla birlikte hem bölgenin doğal güzelliğinin artacağını hem de arıcıların doğal ve kaliteli bal üreteceklerini söyledi. Şahin, "Bölge, İbni Sina'nın doğal ecza deposu olacak" dedi. Bir diğer çalışan Ayşe Güzel, bölgede yetişecek doğal bal üretimine katkı sağlamaktan mutlu olduklarını belirtirken, Mümine Arısoy da yapılan çalışmanın gelecek nesillere büyük bir miras olduğunu anlattı.

YAZ KIŞ ÜRETİM
Çalışmaları koordine eden Hüseyin Çayır da bölgenin doğal bitki örtüsü bakımından oldukça zengin olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Bölgeye defne, harnup ve çeşitli ağaçlar dikiyoruz. Arılar burada kışın bol miktarda bal üretecek. Doğal bal yiyeceğiz inşallah. Takriben bir kısmı 2-3 yıl sonra, bir kısmı da 5 yıl da çiçek açacak. Projenin ticari anlamda ilçeye çok katkısı olur. Bal üretimi meşhur bir hale gelecek. Yaz kış bal üretimi olacak."

BAL ÇOK KALİTELİ
Karaman'ın Ermenek ilçesinden gelerek Beyrebucak köyünde sezonluk arıcılık yapan Durmuş Ali Mutlu da projeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ermenek'te kış mevsiminin çok çetin geçtiğini belirten Mutlu, şunları söyledi: "Arılarımızı hayatta tutmak için kış mevsimini Gazipaşa'da geçiriyoruz. Aynı zamanda kaliteli bal elde ediyoruz. Buranın bitki çeşitliliği çok güzel. Püren bitkisi var burada. Pürenden alınan bal çok kaliteli oluyor. Bu yüzden buraya geliyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bal, ünlerine ün katacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN