Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Isparta'da ilk kornea nakli

Giriş Tarihi: 16.1.2014

Isparta SDÜ Araştırma Uygulama Hastanesi'nde ilk kez göz kornea nakli gerçekleştirildi. Üniversite yönetimi yakında zamanda diğer nakillere de başlanılacağının müjdesini verdi

Isparta'da 1994 yılında açılan Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Araştırma Uygulama Hastanesi'nde alt yapı çalışmalarının tamamlanmasından sonra ilk kez organ nakli yapıldı. Geçtiğimiz hafta içinde iki hastaya kornea nakli gerçekleştirildi.

29 MİLYON TL YATIRIM

SDÜ Rektörü Hasan İbicioğlu yaptığı açıklamada, ulusal ve uluslar arası ölçekte marka haline gelmeyi hedeflediklerini söyledi. Son iki yılda üniversiteye 29 milyon lira yatırım yapıldığını ve bunun bir kısmının hastane için kullanıldığını belirten Rektör İbicioğlu, "Buradaki sağlık ekibimiz hayallerimizi gerçekleştirdi. İlk kez göz kornea naklini gerçekleştirdik. Hastanemizin organ nakli merkezi olması için alt yapımızı tamamladık. Bu bir başlangıç yakın dönemde altyapımız ve yeterli insan kaynağımız ile farklı organ nakilleri de gerçekleştireceğiz" dedi.

ISPARTA İÇİN TARİHİ GÜN

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Tuğrul Sezer de, Isparta için tarihi bir gün olduğunu belirterek, "İlk kez hastanemizde başarılı bir kornea nakli yapıldı. Hayırsever vatandaşlarımızın ve rektörümüzün desteği, kahraman bilim adamları sayesinde bu başarıyı yakaladık. Bu destek devam ettiği müddetçe diğer nakilleri de yapacağız. Hedefimiz her türlü nakli gerçekleştirmek" diye konuştu.

BAŞARIYLA YAPILIYOR
İki başarılı kornea nakilini gerçekleştiren ekipten SDÜ Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim üyesi Doç. Dr. Özlem Tök, nakil konusundaki çalışmalarda üniversite yönetiminin desteğini eksik etmediğini belirtti. İki kadavradan dört kornea aldıklarını ve iki hastaya başarıyla naklettiklerini belirten Doç. Dr. Tök, "Nakil yapılması gereken hastalarımızı il dışına göndermek zorunda kalıyorduk. Antalya'ya gönderiyorduk ama orada da yoğunluk olduğu için hastalarımız mağdur oluyordu. Şimdi bu mağduriyeti ortadan kaldırdığımız gibi diğer şehirlerden de hasta çekme ihtimalimiz çok yüksek" diye konuştu. Rektör İbicioğlu, kornea nakli yapılan 76 yaşındaki Ayşe Dereli ile 62 yaşındaki Hesna Alay'ı ziyaret etti. İbicioğlu, hastalara geçmiş olsun dileklerini iletti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Isparta'da ilk kornea nakli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN