Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilgisayarlar boyun fıtığını davet ediyor

Memorial Antalya Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu, yürüme zorluğuna dahi yol açabilen boyun fıtığı hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 17.1.2014
Masa başında, bilgisayar karşısında uzun saatler geçiriyor; spor yapmıyorsanız ya da genetik olarak kaslarınız zayıfsa 'boyun fıtığı' için risk grubundasınız. Memorial Antalya Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu, yürüme zorluğuna dahi yol açabilen boyun fıtığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

KOL VE ELLERDE KUVVET KAYBI

Boyun fıtığının aynı bel fıtığında olduğu gibi omur kemikleri arasında amortisör görevi gören jel kıvamındaki disklerin yırtılarak, çevrelerindeki omurilik ve sinir köklerine bası yapmasıyla ortaya çıktığını açıklayan Kılınçoğlu, fıtık hangi seviyede ise bu seviyeye uyan ve etkilenen sinir kökü alanında bulunan kaslarda zedelenmenin sonucunda ağrının oluşacağını belirtti.

SEVİYESİNE GÖRE ETKİSİ VAR

Op. Dr. Kılınçoğlu; "Fıtık hangi seviyede ise, boyun ağrısına ek olarak bu seviyeye uyan ve etkilenen sinir kökü alanındaki kaslarda ağrı olur. Eğer sadece tek bir sinir etkilenmiş ise kolda, el ve parmaklara kadar vuran ağrı, sızlama, karıncalanma görülür; eğer ciddi bası varsa kol ve ellerde kuvvet kaybı izlenir. Hastalık bundan bir aşama daha ileri gider ve omurilik sıkışırsa bu bulgularla birlikte ayaklarda da karıncalanma, yanma, uyuşma, yürüme zorluğu, idrar ve büyük abdesti kaçırma gibi şikayetler ortaya çıkar" şeklinde hastalığın belirtilerini anlattı.

AMELİYAT SONRASI EGZERSİZ

Ameliyat sonrası egzersiz yapılmasının sonucu desteklediğini belirten Op. Dr. Kılınçoğlu cerrahi tedavinin yanı sıra, ideal kiloya inmenin, düzenli egzersiz programları ve omurga okulu ile yaşantının yeniden düzenlenmesinin; fizik tedavi gibi yardımcı tedbirlere başvurulmasının önemini vurguladı.

UYGUN ZAMANDA VE DOĞRU GİRİŞİM
Boyun fıtığında kesin tanının koyulabilmesi için uygulanan yöntemleri, "Şikâyetlerin oluş şekli ve hikâyesinin tam olarak öğrenilmesi, ayrıntılı nörolojik muayene, uygun radyolojik incelemeler ve gerekli olan durumlarda uygulanan sinir elektrosu tetkiki (EMG)" olarak sıralayan Op. Dr. Kılınçoğlu; uygulanan tedavi hakkında şu bilgileri verdi: "Tedavi için mikrodiskektomi veya mikro cerrahi yöntemleri kullanılmalıdır. Mikrodiskektomi yaklaşık 2 cm'lik bir kesi ve yüksek büyütmeli operasyon mikroskobu ile gerçekleştirilir. Yaklaşık 1.5- 2 saatlik bir işlemden 6 saat sonra hasta boyunluk ile ayağa kaldırılır ve 1 gün sonra da evine gönderilir. Hasta iki haftalık istirahatten sonra günlük işlerine rahatlıkla dönebilir." Cerrahi tedavinin son çare olarak ele alınmaması gerektiğinin altını çizen Kılınçoğlu, uygun hastaya, uygun zamanda, doğru girişim yapılması gerektiğini söyledi
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilgisayarlar boyun fıtığını davet ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN