Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erkekleri kurtaran testler

Giriş Tarihi: 17.1.2014
Uz. Dr. Mehmet Demircioğlu

Günümüzde yaşamı tehdit eden en önemli hastalıkların tedavisi artık mümkün olabiliyor. Ancak bunun için erken tanı faktörünü göz ardı etmemek gerekiyor.
Erken tanıya giden yol ise yaşamsal önem taşıyan testlerden geçiyor.

Kolesterol testleri ile korunun

Kalp ve damar sağlığını korumak için yapılacak testlerin gerekli önlemleri almak için çok önemlidir. Kolesterol yüksekliği, kalp damar sağ- lığını tehlikeye atan, ileride meydana gelebilecek kalp ve damar hastalıklarını önlemek için düzenli olarak takip edilmesi ve kontrol altına alınması gereken bir durumdur. Bu nedenle erkeklerde kalp hastalığını önlemenin ilk yolu lipid profiline bakmaktır.
Total kolesterol, LDL HDL, trigliserid testleri yapılmalıdır.
Lipid profilinin değerlendirmesi, oluşabilecek damar hastalıklarını önlemek için atılması gerekli ilk adımlardan biridir. Lipid profilindeki olumsuz yükseklikler kontrol altına alınmalıdır.
Bu değerlerdeki olumsuz yükseklikler sadece yeme ve hareket alışkanlıklarıyla açıklanamayabilir.
Genetik olarak bir kişide fazla miktarda kolesterol üretimi söz konusu olabilir.
Genetik yatkınlığın olup olmadığını anlamak için 20'li yaşlarda kolesterol ölçümü yapılmalıdır.
Eğer değerler normal ise 2-3 yılda bir baktırmak yeterli olacaktır. Ancak kişi risk altındaysa, bu değerlerin daha sık takip edilmesi ve tedavi edilmesi gerekir.

Check-up ile önlem alınabilir

Kalp damar sağlığını etkileyen önemli bir diğer hastalık ise diyabet yani şeker hastalığıdır.
Şeker hastalığı gelişmeden önce ortaya çıkan insülin direnci sonucunda vücutta çok fazla insülin salınımı olur. İnsülin direnci ile oluşan bu insülin fazlalığı, damarlarda yağlanma ve damar sertliği sürecini hızlandırır.
İnsülin direncinin tedavisi hem kalp damar hastalıklarının oluşumunu, hem de şeker hastalığının gelişimini engeller. Önlem almak için insülin direnci testi gereklidir. Lipid profili testi, kolesterol testi ve insülin direnci testi sayesinde hastalıklar daha ilerlemeden kontrol edilirse kalp damar hastalığı riski azalır.
Check-up'ın ana prensibi herhangi bir sorun belirmeden kontrolleri yaptırıp, hastalık başlamadan önlem almaktır.

Erken yaşta tansiyona dikkat
İlerleyen yaşlarda erkeklerin Efor testi, kalp ekosu ve diğer kardiyolojik değerlendirmeler yaptırması da çok önemlidir. Her yaş için normal değer 120/80 mm /Hg'dir ve belirtilen tansiyon takibi de kalbi koruyucu önlem almak açısından gereklidir. Eğer erken yaşlarda tansiyon yüksekliği saptanırsa nedeni mutlaka araştırılmalıdır.

Genel taramalar önemli

Erkekler için yaşamsal önem taşıyan diğer testlerden biri de özellikle genetik yatkınlığı olan, risk altındaki kişilerin erken yaşlarda, risk faktörleri yoksa bile 50 yaşından itibaren bağırsak taramalarıdır. Öte yandan, yaşam tarzlarına istinaden erkekler için tehlike oluşturabilecek olan bulaşıcı hastalıklardan korunmak için Hepatit B, Hepatit C ve HIV taramaları yaptırmak önemlidir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erkekleri kurtaran testler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN