Rinoplasti

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Kulak–Burun- Boğaz Bölümü'nden Prof. Dr. Harun Doğru, en sık yapılan estetik ameliyatlardan olan burun estetiği ile ilgili bilgi verdi

Giriş Tarihi: 19.1.2014
Son yıllarda burun estetik ameliyatının (Rinoplasti) en sık yapılan estetik ameliyatlarından olduğunu belirten Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Kulak -Burun- Boğaz Bölümü'nden Prof. Dr. Harun Doğru, "Bunun nedeni burnun, insanın en göze çarpan noktası olmasıdır. Bundan dolayı insanların bir kısmı doğuştan sahip oldukları burun yapısını beğenmiyor, bir kısmı buruna alınan bir darbe sonucu oluşan çarpıklıktan şikayetçi ve bu şikayetlere, sıklıkla burun tıkanıklığı da eşlik ediyor. Görüntü olarak insanı rahatsız eden burnun, fonksiyonları da kötüdür. Yani burnu eğik veya çarpık olan veya yan duvarları içe çökük sıkılmış gibi olan, iç kemiğinde eğrilik olan bir hasta nefes alamaz ve burun tıkanıklığı gelişir. Bu hastalarda burnun hem içi hem dışı bir arada düzeltilmediği takdirde ne fonksiyonda iyileşme olur ne de estetik görünümde" dedi.

PSİKOLOJİYİ ETKİLER

İnsan psikolojisi ve kişiliğini etkileyen bir çok faktör bulunmasına rağmen, kendini güzel veya yakışıklı hissetmenin, diğer insanların beğenmesinin, psikoloji ve kişilik açısından çok önemli faktör olduğunu vurgu yapan Prof. Dr. Doğru, "Bir çok hasta 'yüzümü beğeniyorum ama burnumdaki kemer yüzümü gölgeliyor' diyerek bu durumu onaylamaktadır. Özellikle burun şekli, hastaların psikolojisini bozabilmektedir. Bunlara ek olarak burun tıkanıklığı şikayetiniz de varsa estetik burun ameliyatı ile yüzünüze uyan doğal ve daha iyi nefes aldığınız bir burna sahip olabilirsiniz. Ameliyat sonrasında özgüveniniz artabilir" diye konuştu. Rinoplasti veya burnun yeniden şekillendirilmesi ameliyatının, tüm plastik cerrahi işlemler içinde çok yaygın olduğunu belirten Doğru, "Rinoplasti, burnunuzun boyutunu büyütebilir veya küçültebilir, burun ucu veya burun kemerinin şeklini değiştirebilir, burun deliklerinin genişliğini daraltabilir veya burnunuzla üst dudağınız arasındaki açıyı değiştirebilir. Doğuştan gelen bazı şekil bozuklukları düzeltilebilir ve bazı solunum problemlerini çözmeye yardım edebilir" dedi.

AMELİYAT EVRESİ


Ameliyatı gerçekleştirecek cerrahın açık ya da kapalı tekniği tercih edebileceğini vurgulayan Doğru, "Kapalı teknikte tüm ameliyat aşamaları burun içerisinden yapılır. Açık teknikte ise burun deliklerini ayıran desteğin cildine kesi yapılarak ameliyat gerçekleştirilir. Ameliyat tamamlandığında burnunuzun yeni şeklini muhafaza etmesi için alçı koyulur. Hava kanallarını bölen duvar işlemi gören septumu sabitleştirmek ve kanamayı önlemek için burun delikleri içine nazal tamponlar veya yumuşak plastik tabakalar da ihtiyaç duyulduğunda yerleştirilebilir. Ameliyat burun içinden veya burun ucuna yapılan kesiler yardımıyla yapılır. Ardından burun sırtını daraltmak amacıyla burun kemikleri bir araya getirilir. Burun ucunu yeniden şekillendirmek için burun ucundaki kıkırdaklar küçültülüp şekil verilir. Septumun biçimlendirilmesi burun ile üst dudak arasındaki açıyı ve profili düzeltir" dedi.

AMELİYAT ZAMANI


Burun estetiği ameliyatının erkeklerde 17, kadınlarda 16 yaşından sonra yapılabileceğini belirten Doğru, "Üst sınır yoktur. Burun şekli kadar nefes almak da önemlidir. Sigara kullanıyorsanız en az 4 hafta öncesinden bırakmanız konforunuz için çok önemlidir. Ameliyattan önce burun akıntısı, boğazda yanma veya başka bir hastalık belirtisi varsa mutlaka doktorunuza bildirin" dedi.

OLUŞABİLECEK KOMPLİKASYONLAR

Ameliyatan sonra, özellikle ilk 24 saat boyunca yüzde şişlik hissedileceğini belirten Prof. Dr. Doğru, "Burnunuzda hafif, künt ağrı olabilir. Burun içinde tamponlar varsa nefes almanızı engelleyecektir, lütfen tamponları kurcalamayınız. Ortaya çıkacak herhangi bir rahatsızlığı doktorunuzun reçete ettiği ağrı kesici ilaçlarla kontrol edebilirsiniz. Gözlerinizin çevresindeki şişlik ve morluğun başlangıçta arttığını, iki üç gün içerisinde en yüksek düzeye ulaştığını fark edeceksiniz. Soğuk buz torbalarının uygulanması şişliği azaltır. Ameliyatı takiben ilk birkaç gün burun deliklerinde sızıntı görülebilir. Bu normaldir. Birkaç hafta boyunca biraz burun tıkanıklığınız olacaktır. Ameliyat sonrası konulan alçı bir hafta sonra çıkartılır ve ikinci alçı konulur. Burun içindeki dikişler kendiliğinden erir. Burun ucundaki dikişler yedi gün içinde alınır" dedi.

UYGUN BİR ADAY MISINIZ ?

Bu ameliyat için uygun bir aday olup olmadığınız konusunda bilgiler veren Prof. Dr. Doğru, "Eğer burnunuzun yüzünüzde çok büyük durduğunu, insanlarla yüz yüzeyken burnunuzun yüzünüzü gölgelediğini düşünüyorsanız, aynaya baktığınız burun kemeriniz sizi rahatsız ediyorsa, burnunuzun şekil bozukluğu varsa ve buna burun tıkanıklığı da eşlik ediyorsa siz estetik burun ameliyatı için adaysınız. Bu ameliyat için uygun adayın taşıması gereken özellikler neler? Dünyadaki otoritelerin bu konu ile ilgili birleştiği üç nokta: Gerçekçi beklentiler, sağlıklı bir vücut, pozitif bir psikoloji. Bu üç özelliğe ek olarak, ameliyatı anlamak, doktor ile sağlıklı iletişim ve ne istediğinizi, ne istemediğinizi bilmeyi ekleyebiliriz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rinoplasti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN