Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asırlık gelenek

Kumluca'nın Karacaören köy konağında 'Arabaşı' çorbası protokol üyelerine ikram edildi. Yöreye özgü portakal kabuklarıyla oynanan 'zekir' oyunu tanıtıldı

Giriş Tarihi: 20.1.2014
Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı Karacaören köyü sakinleri, yörenin geleneksel çorbası Arabaşı'nı ilçe protokolüne tanıtmak için bir etkinlik düzenledi. Karacaören Köy Konağı'nda yapılan etkinliğe Kumluca Kaymakamı Canan Hançer Baştürk, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Gürcan Yıldırım, İlçe Emniyet Müdürü Nail Çetinkaya, daire amirleri, parti ve STK temsilcileri ile köylüler katıldı. Etkinliğe katılanlara önce köylü kadınlar tarafından hazırlanan Arabaşı çorbası ikram edildi sonra portakal kabukları ile 'zekir' oyunu oynandı.

ÇEREZ GİBİ İKRAM
Kumluca Kültür Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Turgut Eken, Arabaşı çorbası ile zekir oyunu hakkında bilgi verdi. Eken, Arabaşı çorbasının köylerinde sıkça yapıldığını belirterek, "Arabaşı yemekle yenmeyen çorbadır. Yemek üstüne çerez gibi ikram edilir" dedi.

MISIR UNU VE KÖY TAVUĞU
Arabaşı çorbasını hazırlayan Keziban Süel, "Çorba, mısır unu, köy tavuğu ve değişik baharatlarla hazırlanıyor. Arabaşı çorbası geleneğimizi yaşatmaya çalışıyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asırlık gelenek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN