Yağmur duası hazırlığı

Isparta Ziraat Odası Başkanı Kutlu, Çünür Tepesi'nde yağmur duasına çıkmak için hazırlık yaptıklarını söyledi

Giriş Tarihi: 20.1.2014
Isparta Ziraat Odası Başkanı Bayram Kutlu, tarım kenti Isparta'nın bu dönem ciddi bir kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını ileri sürdü. Kutlu, Çünür Tepesi'nde yağmur duasına çıkmayı düşündüklerini bildirdi. Ziraat Odası Başkanı Kutlu, tüm bölgelerde olduğu gibi yağışların yöremizde de 2012 yılının altında kaldığını belirterek ciddi bir kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya olduğumuzu söyledi. 2013 Ekim aralık döneminde yağışların, 2012 yılının aynı dönemine göre düşüş seyrettiğini ifade eden Kutlu, en fazla yağışın azalan bölgelerin İç Anadolu ve Akdeniz olduğunu dile getirdi.

BÖLGEMİZDE YAĞIŞ AZALDI

Kış aylarında beklenen yağışların gerçekleşmemesinin tüm bölgeleri olumsuz etkilenmekle birlikte Isparta yöresini de etkilediğin söyleyen Kutlu, "2013-2014 yılı tarımsal üretim ve pazarlama dönemi Ekim ayı itibariyle başladı. Hububat ekiminin yoğun olarak yapıldığı yöremizde yağışların azalması sıkıntı oluşturmaktadır. 2013 Kasım-Aralık aylarında beklediği yağışı alamayan üreticiler yağış beklemekte. Hububat ekiminin yapıldığı tarım alanlarında beklenen yağışın gerçekleşmemesi nedeniyle bazı alanlarda çıkışların olmadığı, bu nedenle tohumlarda çürüme riski oluştuğu görülmekte" dedi.

TOPRAĞIN YÜZÜ ISLANMADI

2012 yılında da kuraklık tehdidiyle karşılaştıklarını ama bu durumun 2012'den daha tehlikeli olduğunu öne süren Kutlu, "Önceki gün yağan yağmur toprağın yüzünü bile ıslatmadı. Oda olarak Çünür Tepesi'ne çıkıp yağmur duası yapmayı düşünüyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yağmur duası hazırlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN