Türkiye'nin en iyi haber sitesi

40 yıl sonra güldü

Epilepsi hastalığı ile ağır depresyon geçiren ve evine kapanarak kimseyle konuşmayan Yasemin Kademlioğlu'nun yüzü, terapi ile güldü, hayatı değişti

Giriş Tarihi: 21.1.2014
Isparta'da 40 yıldır epilepsi hastalığı ve ağır depresyon nedeniyle adeta hayata küsen Yasemin Kademlioğlu'nun yüzü, Isparta Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde gördüğü tedavi sayesinde güldü. Kademlioğlu'na (54) epilepsi (sara) hastalığı teşhisi koyulduğunda 14 yaşında lise öğrencisiydi. Kriz ve bayılma nöbetleri geçiriyordu. Tedavi görmeye başladı ama bir taraftan da hedefleri vardı. Müzik eğitimi almak ve sanatçı olmak istiyordu. Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Sanat Müziği Bölümü'nü bitirdi.

HAYATA KÜSMÜŞTÜ

Sosyal hayata atılacağı sırada hastalığı ilerledi ve ağır depresyon sonucu Yasemin evine kapandı. Kimseyle konuşmuyor ve iç dünyasında bunalım üstüne bunalım geçiriyordu. Kendi tabiriyle konuşmayı ve gülmeyi adeta unutmuştu. Anne Ayten Kademlioğlu, kızı Yasemin'in bütün dertleri ile ilgileniyor, doktor doktor gezdiriyordu. Önceleri ilaç tedavisi gördü. Nöbetler biraz azalmıştı ama psikolojik sorunlarına çare bulamıyorlardı.

EVDE TARAPİ UYGULANDI

Isparta Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nin açılması ile aile soluğu burada aldı. Merkezin ilk katılımcısı olan Yasemin Kademlioğlu terapi seansları, sosyal aktiviteler ve Isparta'da ilk kez yapılan evde terapi uygulamaları ile sorunlarını yenmeyi başardı.

70 HASTAYA TEDAVİ
Isparta Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Osman Aydın Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ilk açıldığında hasta bulamama endişesi yaşadıklarını ancak geçen 2 yılda 70 civarında hastayla ilgilendiklerini bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
40 yıl sonra güldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN