Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Valilikten vahim uyarı

Isparta MÇK doğalgazın zorunlu hale gelmesi kararını Nisan'a erteledi. Vali Yardımcısı Demir ise sabah ve akşam dışarı çıkılmamasını önerdi

Giriş Tarihi: 22.1.2014
Isparta'da Mahalli Çevre Kurulu (MÇK) İl Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün il merkezinde yakıt ısınma türünün belirlenmesine ilişkin teklifini görüştü. MÇK, doğalgazın sorunlu hale getirilmesi için alması beklenen kararını Nisan ayına ertemlerken Haziran ayından itibaren kentte katı yakıt kullanılmasına yasak getirdi.

HAVAMIZ ÇOK KİRLİ

Isparta'da yaşanılabilir bir çevre oluşturmak için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile birlikte Valiliğin önemli bir çalışma yaptığını belirten Vali Yardımcısı Tahir Demir, "Özellikle şehrimizdeki hava kalitesini artırmak AB müktesebatına uygun değerleri yakalamak için arkadaşlarımız sürekli çalışıyorlar. Geçen yılki rakamlara göre iyileştirmeler görülüyorsa da özellikle Isparta merkezde özlenilen hava kalitesine henüz ulaşabilmiş değiliz. Şehrimizin en önemli konularından birisi temiz havadır. Bu da doğalgazın kapımızın önüne kadar gelmesi sebebiyle bu musibetten kurtulmamız mümkündür. İl Sağlık Müdürlüğü'nden bize bildirildiğine göre şehrimizin hava kalitesinin düşük olması nedeniyle hastalıklar, solunum yolu enfeksiyonları artmaktadır. Çocuklarımız, ihtiyarlarımız ve hastalarımız sağlıklı insanlara nazaran risk altındadır. O yüzden çalışmalarımızda hava kalitesine odaklanmamız gerekir" dedi. Demir, vatandaşlara öğleden önce ve akşam saatlerinde dışarı çıkılmaması tavsiyesinde bulunan Demir, "Bence havayı en çok kirletici kalitesiz kömür'' dedi.

MÇK KARARI YASAL
Diğer taraftan diğer illerde yapılan örnekleri aktaran Vali Yardımcısı Demir, şunları söyledi; "2009'da İl Mahalli Çevre Kurulu, doğalgaza kavuşmuş mahallelerin geçmesi konusunda karar almış. Ancak o zaman TTK, Isparta Valiliği Mahalli Çevre Kurulu'nu dava etmiş ve sonrasında Danıştay benzer davalarda görüş değiştirdiğinden, halk sağlığının gerektirdiği durumlarda doğalgaz mecburi tutulabilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Valilikten vahim uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN