Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizmde hedef Avrupa pazarı

Giriş Tarihi: 24.1.2014

Turizm sezonunu yüzde 8'lik bir artışla tamamlayan Antalya, Avrupa pazarında düşüş yaşadı. Turizmciler bu nedenle 2014 hedeflerinin ilk sırasına Avrupa'yı koydu

Antalya'ya gelen turist sayısı 2013 yılında yüzde 8 artış gösterdi. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) tarafından yapılan 2013 yılı değerlendirmesinde Bağımsız Devletler Topluluğu'nun büyümede yüzde 75 paya sahip olduğu belirtildi. 11 milyon 122 bin turistin geldiği 2013 yılında ilk sırayı yüzde 21 artışla 3.3 milyona ulaşan Rusya pazarı aldı. Yüzde 1.7 gerileme yaşayan Alman pazarında ise ziyaretçi sayısı 2 milyon 884 binden, 2 milyon 834 bine düştü.

2 KAT ARTTI

Antalya, Rusya'nın ardından en güçlü büyümeyi yüzde 17.7 ile Ukrayna'da yaşarken, Kazakistan, Beyaz Rusya, Belçika ve Finlandiya gibi bazı pazarlarda da çift haneli büyümeler elde etti. 2013'te yeniden toparlanan İsrail'den gelenlerin sayısı da 2 kat atış gösterdi. Fakat Alman pazarının yanında, Avusturya, Fransa, Polonya, Çek, Romanya, Macaristan ve İran pazarlarında da gerileme yaşadı.

ORTADOĞU SORUNU

Gerçekleşen büyümenin sektörün beklentileri doğrultusunda geliştiği belirten AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman, "Bölgemizde yaşanan acıların turizme olumlu katkılarını beklemek mümkün ve doğru değil. Çünkü Ortadoğu haritada gösterildiği zaman Türkiye'de o haritanın içerisinde yer alıyor dış basında. Dolayısıyla orada yaşanan bir olumsuzluğun bizi olumlu etkilemesi mümkün değil" dedi.

ARTIŞ DOĞRU YORUMLANMALI
Yüzde 8'lik artışta Bağımsız Devletler Topluluğu'nun büyük katkı sağladığını belirten Hacısüleyman, "Özellikle Avrupa pazarında bir miktar gerilememiz oldu. Bu yüzde 8'lik artışı yanlış yorumlamamız lazım. Bizim klasik pazar dediğimiz Almanya, Avusturya pazarlarımızda gerilememiz oldu bu sene. Bu bize o pazarlarda yoğunlukla çalışmamız gerektiğini gösteriyor. Bu önemli bir mesaj bizler için. 2014'te durgunlaşan ve gerileyen pazarların yeniden harekete geçmesini sağlamamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmde hedef Avrupa pazarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN