Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakanlar Akaydın'a kürsüde ders verdi

ATSO'nun Geleneksel Ödül Töreni'ne katılan Bakanlar Mehdi Eker ile Mevlüt Çavuşoğlu, Başkan Akaydın'ın eleştirilerine rakamlarla yanıt vererek doğru söylemediğini yüzüne vurdu

Giriş Tarihi: 25.1.2014
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) Geleneksel Ödül Töreni, törene katılan siyasilerin atışmasına sahne oldu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, salondaki tek muhalefet temsilcisi olduğunu, bakanlar üzerinden iktidara dokunduracağını belirterek eleştirilerde bulundu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker Akaydın'ın eleştirilerini verdiği rakamlarla çürütürken, Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise seçimden öncesi verilip tutulmayan sözlerden dem vurdu.

İLK ELEŞTİRİ AKAYDIN'DAN
Törene damgasını vuran anlar Başkan Akaydın 'Muhalefetin tek temsilcisiyim, o yüzden biraz dokunduracağım" demesinin ardından yaşandı. Konuşmasında hükümet politikalarını eleştiren Akaydın, "Bir yıldır köylüleri ziyaret ediyorum Sayın Bakanım köylü ağlıyor. Pamuk ekim alanları yarı yarıya azaldı. 1 dönüm seradan bir aile geçinirken, bugün 5 dönümle zor geçiniyorlar. Bana göre hayvancılık bitti. 3 buçuk milyon hektar arazi tarımsız duruyor. Köylüye bir sorun 'Mutlu musunuz?' diye" dedi. Akaydın'a ilk cevap Bakan Eker'den geldi. Eker, Akaydın'ın iddialarına rakamlar ile cevap verdi. Antalya'da hükümetleri döneminde çiftçiye verilen destekleri aktaran Eker, "Antalya'da yaklaşık 35 bin çiftçimiz var. Bu çiftçilerimize yaklaşık 500 milyon nakdi karşılıksız destek verdik, 102 tane tesis tamamlandı. Çiftçilerin tarımsal faaliyetlerinde kullanmak üzere makine ekipman projelerine, 7 bin projeye 20 milyonun üzerinde destek verdik. 20 tarımsal kalkınma kooperatifine 20 milyon destek verdik. 686 milyon lira düşük faizli kredi kullandırıldı" şeklinde konuştu.

TARIM ÖLMEDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın , 'Tarım öldü' sözlerini hatırlatan Eker, "Ben de size nasıl ölmüş onu söylüyorum. 10 sene önce Antalya'da verimli kültür sığır sayısı 14 binken 2012'de 64 bine yükseldi. Yüzde 357'lik bir artış var. Merinos koyunu 3 binden 36 bine çıkmış, yerli koyun 224 binden 324 bine çıkmıştır. Öldü denilen sektör bu kadar büyüyemez. Süt üretimi 125 tondan, 220 bin tona çıkmış. Bu da hayvancılığın bitmediğini gösteriyor. Tarımsal ihracat 87 milyon dolardan 429 milyon dolara çıkmış. 2013 yılında ise 533 milyon dolara çıkmıştır" dedi.

ŞEHİRDEKİLER MUTLU MU?

Bakan Eker, köy ziyaretleriyle ilgili olarak ise Akaydın'a şunları söyledi: "Değerli başkanım dilerim ki bütün insanlar mutlu olsun. Şimdi yanlış bir durum var. Biz tabi köylere gidiyoruz. Ama şehirlerdeki insanlara da sormak lazım. İnsanlar şehirlerde gerçekte belediye hizmetlerinden ne kadar mutlu. Bunları da sormak lazım. Şehirlerde insanlar mutlu olsun hep birlikte mutlu olalım."

VRUPA BİRİNCİSİ

Türkiye'nin tarımsal rakamları hakkında da bilgiler aktaran bakan Eker, "Türkiye'nin 10 yıl önce 23 milyar dolar tarımsal hasılası vardı. Bugün bu 62 milyar dolara ulaştı. Alan ise aynı alandır. Aynı alanda 23 milyar dolar üründen bugün 62 milyarlık ürün elde ediyoruz. Türkiye tarımda dünyada 11'inci sırada Avrupa'da 4'üncüncüyken bugün Avrupa'nın birincisi dünyanın 7'inci büyük ülkesi haline geldi" şeklinde konuştu.

BAŞKANLARA TAVSİYELER
Eker'in ardından kürsüye gelen ve törene katılan belediye başkan adaylarına tavsiyelerde bulunan Bakan Çavuşoğlu, Akaydın'a şu sözlerle dokundurdu: "Yerel yöneticilere bir tavsiyem var, seçimden önce söylediğiniz şeyleri seçimden sonra tutmazsanız millet size inanamaz. Seçimden önce 100 bin kişiye iş bulacağım diyorsunuz, seçimden sonra bu 10 bindi, o sıfırı oraya kim koydu diyorsunuz. Kemal Çelik Bey, seçimden önce elektriği bedava vereceğim demeyin, zaten millet evindeki klima sayısını arttırıyor, bir bakıyorsunuz turizmci bağırıyor. Elektrik yetmiyor trafolar kaldırmıyor diye. Siz siyasilerden ricamız seçimden önce söylediklerinizle seçimden sonra yaptıklarınızı iyi kıyaslayın" dedi. Çavuşoğlu konuşmasını, "Antalya- Kayseri hızlı trenini en kısa sürede hayata geçireceğiz. Antalya'mıza 12 milyon turist geliyorsa, havaalanımızın büyük katkısı var. 500 metre uzatıp o pisti de aktif hale getireceğiz" müjdesi ile noktaladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlar Akaydın'a kürsüde ders verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN