Fit seçimler

Giriş Tarihi: 26.1.2014
Uğur UĞURAL

Sağlığı değerli fit atletik yaşam dostları. Merhaba cennet Antalyamızın yüreği güzel, ruhu güzel, kalbi güzel, sağlığı değerli Sabah Akdeniz okurları.
Üç hafta önce başladığımız yılın yazı dizisi 'Şaşırtma Diyeti'nde geçen Pazar yine ezberleri bozduk.
Yoğun ilginize tekrar teşekkür edip sizi daha fazla merakta bırakmadan kaldığımız yerden devam ediyoruz.
Yiyecekleri güne yaymanın yağ yakımını nasıl tetiklediğini az ve büyük öğünler arasındaki iki tehlikeli bölgenin glisemik index dalgalarını nasıl etkilediğini geçen hafta detaylıca incelemiştik. Güzel kültürümüzde bir laf vardır. Özellikle sofralarda söylenir, "Arkandan atlı mı kovalıyor" denir. Saatlerce aç kalıp sofraya oturmak insulini önce tavan yaptırıp sonra da dibe indirmek ve tüm yağ depolama işlevini biyolojik olarak kendi elimizle başlatmak tam anlamıyla budur işte. İncelmek istiyorsanız, bunlardan uzak durmanız lazım. 'Şaşırtma Diyeti Programı' lunaparktaki hızlı tren gibi. Kaloriler inişli çıkışlı.
Fazla miktarda kalori alarak vücudunuzun metabolizmanızın dengesini bozmak çok önemli.
İlk haftada yüksek kaloriyle başlıyoruz.
Haftalar geçtikçe, üçüncü haftaya geldiğimizde, kaloriler azalıyor.
Sonra tekrar artıyor. Bu çok faydalı çünkü metabolizma daha iyi çalışıyor. Bu çok önemli. İlk haftada çok kaloriyle başlıyoruz. İkinci haftada azalıyor. En az kalori üçüncü haftada. Bu yüzden en zor hafta üçüncü hafta. Sonra tekrar artıyor. Yağ yakmak için mükemmel ve gerçekçi bir plan. Bu programda besleyici değeri yüksek lezzeti artmış kalorisi azaltılmış fit pizza, hamburger hatta lazanya bile yiyebileceksiniz.
Hayattaki herşey dengeden ibaret biliyorsunuz. Hatırlarsanız daha önceki yazılarımızda fit atletik hedeflerimize zarar vermeyecek porsiyonlarda yemeyi ve tokluk hormonunun çalışma prensiplerini işlemiştik. Bu programın tüm evrelerinde yine aynı durum söz konusu. Sıra çok önemli bir konuya geldi. 'Şaşırtma Diyeti'ndeki son odak noktası detoks programı.
Çoğu zaman detoks birinci haftadadır.
Ama biz bilerek son haftaya koyduk. Doğru detoks, kan sistemini temizler. Organlar ve hücreler yenilenip rahat bir nefes alır. Bunu karaciğerdeki enzimleri çalıştırarak yapar. Bu yemekli bir detoks.
Gerekli besinleri alıyorsunuz ama yiyecekler doğal olarak sistemi arındırıyor. İkincisi de fiziksel bir arındırma. Lifler, yiyecekleri alıp, bağırsaklarda işleme tabi tutup, sistemden atıyor.
İki detoks yapıyoruz, kan detoksu ve fiziksel detoks. Dünya tıbbı detoksu konuşurken keten tohumu ve keten tohumu yağını bu sistemin en tepesine koydu. Tıp ve bilim dünyasının en ciddi kaynakları en ünlü isimler arka arkaya bu besinle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.
Neredeyse üç ayda bir bu besinin mucizevi yönleri keşfediliyor.
Son olarak hücre yenilenmesini sağlayıp büyüme hormonu ile yağ yakım hormonunu tetiklediğinin keşfi gibi. Ben 20 yıldır bu besini düzenli şekilde tüketen bir bireyim.
Profesyonel iş yaşantımda ve daha da mühimi sağlıksal yaşamımda büyük etkilerini gördüm. Keten tohumunun faydaları ve 'Şaşırtma Diyeti'ndeki etkileri yazmakla bitmeyecek kadar uzun değerli okurlarımız. Sizi tıbbi terimlerle sıkmak istemiyorum. Ancak bu inanılmaz besini havanda döverek veya soğuk pres yöntemiyle yağını tüketerek öğünlerinize dahil etmeniz durumunda keten tohumunun içindeki Omega N3 başta olmak üzere, lutein ve ona benzer pek çok maddeyi beraberinde tüketmiş oluyorsunuz.
Bu noktada anti-aging etkiyle geç yaşlanma, hücre yenilenmesi gibi pek çok harika etkinin yanısıra keten tohumunun bakteriyel sindirime inanılmaz katkısı yüzünden size düz bir karnın garantisini rahatlıkla verebilirim. Aslında burada konu fit olmanın çok ötesinde.
Konu; küçücük bir dükkandaki büyük mucize ile ilgili. Beslenme stiline keten tohumunun dahil edilmesi durumunda en ciddi pozitif etkiyi çocuklarımız yaşayacak.
Obezite diyabet kap hastalıkları gibi medikal statülerini yenmek isteyen milyonlarca yetişkinin tercih ettiği bu besin her geçen gün bizi şaşırtmaya devam edecek biliyorum.
Ama bildiğim bir şey daha var ki sağlıksal dengeleri lehimize çevirmek istiyorsak keten tohumunu yaşantımıza dahil etmeliyiz. Ben size bir seçim öneriyorum. Öz bilinciniz ve isteğinizle gerçekleşebilecek bir seçim. Çünkü başarı isteğin şiddeti kadardır.
Sağlık ve sevgiyle kalın.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fit seçimler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN