Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'da CHP 'kök'ten karışık

CHP İl Başkanlığı'na büyük umutlarla seçilen Devrim Kök'ün, aday belirleme sürecinde yaptığı açıklamaların hep tersinin çıkması, partilileri kızdırıyor

Giriş Tarihi: 27.1.2014
CHP İl Kongresi'nde büyük umutlarla İl Başkanlığı görevine getirilen Devrim Kök'e karşı tepkiler dinmiyor. Antalya'daki CHP'li belediye başkanlarının birbirleri ile olan kavgasının en üst seviyeye çıktığı dönemde seçilen Kök, koltuğa oturur oturmaz eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın resimlerini il binasından attırarak işe başlamıştı.

BARIŞ ELÇİSİ GİBİYDİ

Görevinin ilk günlerinde araları hiç iyi olmayan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ile Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen ve Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in kavgalı görüntülerini ortadan kaldırmak için çaba harcayan Kök, başkanları sık sık bir araya getirerek kamuoyunda ciddi sempati toplamıştı. Göreve başlarken yaptığı Deniz Baykal'a bayrak açma hatasına rağmen, siyasette iyi bir ivme yakalayan Kök, 30 Mart yerel seçimi öncesi belediye başkan adaylarını belirleme sürecinde partililerine göre 'bir çuval inciri berbat etti'. Kök'ün, bu dönemde partililerine söylediklerinin sürekli tersinin çıkması, CHP'liler arasında adının 'yalancı çoban'a çıkmasına neden oldu.

ZORA SOKAN AÇIKLAMA

Kök, bir internet sitesine yaptığı açıklamada, "Erdal Öner'in adaylığı ile ilgili benim bu konuda bilgim yok. Genel Başkan Yardımcılarımız Adnan Keskin ve Gökhan Günaydın'ın da bilgisi yok. Bu arkadaşımız neye istinaden bu tür açıklamaları yapıyor anlamış değiliz. Hiç kimse bu tür haberler yaparak veya yaptırarak partimizi yıpratmasın. Ayrıca, partimizin üzerinden hiç kimse çeşitli seneryolar yapmaya kalkmasın. Ben burada tüm Antalya halkına ve partililerimize seslenmek istiyorum: İçleri rahat olsun. Biz mevcut 4 adayımızdan biri ile Kepez'de yerel seçimlere gireceğiz. Bu tür haberler nereden çıkıyor anlamış değiliz. Eğer böyle bir şey olsa il başkanı olarak önce benim haberim olur. Bu tür asılsız haberlere halkımızın kesinlikle itibar etmemesini istiyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

ADAYLARI İLAN ETTİ

Devrim Kök, bu açıklamanın ardından, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Erdal Öner'in adaylığını açıkladığında yanında durarak, itibarını ciddi biçimde zedelemişti. Son günlerde buna benzer bir durum da Muratpaşa ve Konyaaltı adayları konusunda yaşandı. Muratpaşa ve Konyaaltı'da mevcut belediye başkanları ile devam etme kararı aldıklarını ve Parti Meclisi'nin de bunu ilan etmeyi ileri bir tarihe bıraktığını açıklayan Devrim Kök, hem partisinin en üst kurullarından birini il başkanlığının aldığı kararın ilan edicisi konuma soktu hem de diğer aday adaylarının büyük tepkisini çekti.

AKDOĞAN YALANLADI

CHP Antalya İl Başkanı Kök'ün açıklamasından kısa bir süre sonra Antalya'ya gelen CHP Parti Meclisi Üyesi Umut Akdoğan, iki ilçenin adaylarının gündeme dahi gelmediğini açıklayarak İl Başkanı Kök'ü yalanladı. Son yaşananlardan sonra CHP kulislerinde "İl Başkanı Kök, mevcut başkanların aday olacağını söylediğine göre, olamayacakları kesin" yorumları yapılmaya başlandı.

ERDAL ÖNER OLAYI

Kök'ün parti içinde sıkıntı yaratan ilk hareketi, Kepez'de Ak Parti'den ihraç edilmiş olan Erdal Öner'in aday gösterileceğinin duyulması sonrası yaptığı açıklamalar oldu. Kök bu tavrı ile partilileri karşısında hayli zor duruma düştü. CHP'lilerden büyük tepki alan Erdal Öner konusunu sert bir dille yalanlayan Devrim Kök, sürekli böyle bir şeyin kesinlikle söz konusu olmadığını söylemiş ve Öner'in adaylığı konuşulduğu dönemde yayınlanan haberlerin partiyi yıpratma amaçlı olduğunu öne sürmüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'da CHP 'kök'ten karışık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN