Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kurşunlu Şelalesi S.O.S verdi

Giriş Tarihi: 27.1.2014
Antalya'da yaz sezonunda günde üç bin turistin ziyaret ettiği doğa harikası Kurşunlu Şelalesi, kuruma tehlikesiyle karşı karşıya. Şelalede suyun yaz aylarında iyice azalması nedeniyle su değirmeni artık çalışmıyor.

SUYUN DEBİSİ ÇOK DÜŞTÜ

Yaz döneminde şelalede suyun debisinin 15'lere kadar düştüğünü belirten işletme sorumlusu Hakkı Çıtırgı, suyun geçen yıllara göre bu yıl daha fazla azaldığını söyledi. Doğa harikası Kurşunlu Şelalesi'nin kurtarılması gerektiğini belirten Çıtırgı, "Şelaleden yaz aylarında suyun sürekli akması için iki proje hazırlanıyor. Projeler sondaj kuyusundan alınan suyun gölette birikmesini sağlamak ve Oymapınar Barajı'ndan getirilen suyun gölette biriktirilmesi" dedi. Şu an suyun 15 debilerde su olduğunu kaydeden Çıtırgı, "Bu proje olmazsa şelaleden çeşme suyu gibi su akar" diye konuştu.

DSİ'DEN PROJE

Devlet Su İşleri (DSİ) ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Kurşunlu Şelalesi'nden suyun giderek azalması nedeniyle özellikle yaz mevsiminde suyun 4 ay akması için proje hazırlıyor. Bölgede seraların artması ve çiftçilerin sondaj suyu kullanmasının şelalenin suyunu etkilediği belirtilirken, DSİ ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Kurşunlu Şelalesi'ni kurtarmak için harekete geçti. Suyun özellikle yaz sezonunda 4 ayda artırılması için 11 milyonluk bir proje hazırlandı. İncelemelerini sürdüren yetkililer, şelaleye sondajla su taşımak için hazırlanan projenin suyun artırılmasını sağlayacağı görüşünde.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurşunlu Şelalesi S.O.S verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN