Türkiye'nin en iyi haber sitesi

20 bin ton ürün serada kaldı

Antalyalı kamyoncuların İstanbul'a 4 gün sebze meyve taşımama eylemi başladı. Eylem 20 bin ton sebze meyve Antalya'da kaldı, üretici ürününü toplamadı. Eylem uzayabilir

Giriş Tarihi: 28.1.2014
Kamyonların İstanbul Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden (FSM) geçişine saat kısıtlaması getiren 10 yıllık uygulamayı protesto etmek için kontak kapatma kararı alan Antalyalı kamyoncular, eylemlerine dün başladı. Kamyoncular 4 gün boyunca İstanbul'a meyve ve sebze taşımayacak. Kamyoncular 4'üncü günün sonunda yetkililerden bir cevap alamazsa eylemlerini 15 gün daha uzatacak.

20 BİN TON ÜRÜN KALDI

FSM Köprüsü'ndeki bekleme süreleri kaldırılana kadar eylemlerine devam edeceklerini ifade eden Alanya Kamyoncular Kooperatifi Başkanı Ahmet Uyar, "Bugün itibariyle eylemimiz başladı. 4 gün boyunca İstanbul'a taşıma yapılmayacak" dedi. Eylemin Akdeniz Bölgesi genelini kapsadığını ve Alanya'nın yanı sıra Antalya, Gazipaşa, Anamur, Finike ve Kumluca'daki kamyoncuların da araçlarını garajlara çektiğini belirten Uyar, "Akdeniz Bölgesi'ndeki binden fazla kamyoncunun eyleme katıldığını biliyoruz. 1 kamyona yaklaşık 20 ton ürün sarılıyor. Bugün itibariyle İstanbul halkı 20 bin tona yakın sebze ve meyveden mahrum kaldı. Bu 4 günlük süreç üreticiyi ve tüketiciyi sıkıntıya sokacaktır" şeklinde konuştu.

15 GÜN DAHA UZAYABİLİR

Kontak kapatma eyleminin 4 gün süreceğini ifade eden Uyar, 4'üncü günün sonunda yetkililerden bir cevap alamazlarsa 15 gün daha İstanbul'a meyve sebze götürmeyeceklerini söyledi. Alanya'daki tüm kamyoncuların kendilerine ait lokalde toplandığını ve İstanbul'dan gelecek olumlu bir haberi beklediklerini aktaran Uyar, "İstanbul halkının bu durumdan mağdur olmasını istemiyoruz. Bu nedenle yetkililer bizlere bir çözüm yolu sunmalı. Eğer 4'üncü günün sonunda bir cevap alamazsak eylemimizi 15 gün daha uzatacağız" dedi.

HALDE ÜRÜN YOK

Kamyoncuların başlattığı eylemin etkileri Antalya Toptancı Hali'ne de gözle görülür şekilde yansıdı. Günlük mal girişinde büyük bir düşüş yaşanan Antalya Hali'nde sakin bir gün yaşandı. Antalya Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Mithat Yılmaz, eylemden herkesin zarar göreceğini ifade ederek, şunları söyledi: "Antalya halinde mal yok. Kamyoncular eylem yapacağı için mal getirmedik. Bu işin zararı 4'üncü günün sonunda ortaya çıkar. Ama özellikle İstanbul'da fiyatlar artar, çünkü mal yok. Üreticiler kamyoncuların başlattığı eylem nedeniyle ürünlerini tarlada bıraktı. Antalya halindeki fiyatlarda bir değişiklik yok. Fakat böyle giderse burada da fiyatlar düşer. Şu an fiyatlar Cuma ve Cumartesi ile aynı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
20 bin ton ürün serada kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN