Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Liman hedef büyüttü

Port Akdeniz Antalya Limanı Genel Müdürü Sert, geçen sene 2 milyon tonun üzerinde mermer ihracatı gerçekleştiğini belirtti. Limanda 2014 yolcu hedefi ise 250 bin turist

Giriş Tarihi: 28.1.2014
Geçen yıl Antalya Limanı'ndan yapılan mermer ihracatının 2 milyon ton olduğu, bunun da Türkiye'nin mermer ihracatının yüzde 33'üne karşılık geldiği bildirildi. Port Akdeniz Antalya Limanı Genel Müdürü Özgür Sert, limanların ülke ticaretinin çıkış noktalarından biri olduğunu belirterek, Port Akdeniz Limanı'nın Türkiye ve yurt dışında toplam 8 liman işlettiğini söyledi. Antalya Limanı'nın geçen sene yüzde 20'ye yakın konteyner hacminde büyüme sağlandığını ifade eden Sert, böyle bir büyümenin çok iyi olduğunu, daha çok istihdam yarattığını dile getirdi.

İSTİHDAM DESTEĞİ VAR
Burdur ve Isparta yöresindeki istihdamın çok büyük kısmının mermer ve maden ocaklarından karşılandığına işaret eden Sert, bu istihdama liman işletmecisi olarak destek olmaya çalıştıklarını anlattı. Antalya Limanı'ndan başta mermer, çimento ve çimento benzeri ürünlerin ihracatının yapıldığını bildiren Sert, "Geçen sene Antalya Limanı'ndan 2 milyon tonun üzerinde mermer ihracatı gerçekleşti. Bu, Türkiye'nin mermer ihracatının yüzde 33'üne karşılık geliyor. Başta Çin olmak üzere birçok Avrupa ülkesi ve Amerika'ya mermer ihracatı gerçekleştiriyoruz" dedi.

1 MİLYAR DOLAR

Antalya Limanı'nda 4 sene önce konteyner sayısının 40 bin olduğunu, şu an ise 217 binlik bir konteyner adetine ulaştıklarını belirten Sert, "Bu konuda iyi bir başarı gösterdiğimizi düşünüyoruz. 2014'te yüzde 20'lik büyüme ile 250 bin konteyner adetine ulaşmak istiyoruz. Antalya Limanı üzerinden yaklaşık bir milyar dolar ticaret hacmi gerçekleşiyor" diye konuştu.

HEDEF 250 BİN YOLCU
Antalya'da kruvaziyer turizminin her sene büyüdüğünü, gemi hareketi ve adetlerinde artış olduğunu kaydeden Sert, kruvaziyer turizminin büyümesine rağmen bulundukları noktayı yeterli bulmadıklarını söyledi. Geçen sene Antalya Limanı'na 90 gemi ile 170 bin turistin geldiğini kaydeden Sert, "Bu sene kruvaziyer turizmde 250 bin yolcuyu ağırlamayı hedefliyoruz. Türkiye'ye kruvaziyer ile 2,5 milyon turist geliyor. Daha fazla büyümek lazım. Bu konuda çok hızlı çalışmalar var" ifadelerini kullandı. Sert, kruvaziyer ile gelen turistlerin çoğunun Alman ve Avrupalılar'dan oluştuğunu ifade ederek, gelen turistlere kenti tanıtmanın önemli olduğunu vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Liman hedef büyüttü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN