Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Afete hazır okul' başladı

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) 'Afete Hazır Okul Kampanyası' projesiyle ilgili eğitimler Antalya'da veriliyor

Giriş Tarihi: 29.1.2014
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın ortaklaşa hazırladığı 'Afete Hazır Türkiye Projesi'nin 'Afete Hazır Okul Kampanyası' kapsamında Antalya'da Okul Afet ve Acil Durum Planı Hazırlama Eğitimi Programı düzenlendi. Kervansaray Otel'de gerçekleştirilen programın açılışına Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay, Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, AFAD ve Milli Eğitim Bakanlığı yöneticileri, 81 ilin ilçe milli eğitim müdürleri ve AFAD personeli ile akademisyenler katıldı. Proje kapsamında iki gün sürecek eğitimle afetin ilk 72 saatinde nelerin yapılması gerektiği ve alınacak önlemlerle ilgili yaklaşık bin 500 yöneticiye eğitim verilmesi planlanıyor. Depremlerin ve afetlerin Türkiye'nin bir gerçeği olduğunu belirten Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük afetle yaşamayı öğrenmemiz gerektiğini söyledi. Özellikle 1999 depreminden sonra bilinçli olmayı hedeflediklerini belirten Büyük, bilinçli olmanın ancak eğitimle sağlanacağını aktardı.

SIKINTILI BÖLGE
Verilen eğitimlerin afet olduğunda davranışa yansımadığını belirten Antalya Valisi Sebahattin Öztürk ise davranışa yansımayan eğitimin boşa gittiğini söyledi. Öztürk, Antalya'nın deprem ve afet konusunda ciddi sıkıntılı bir bölge olduğunu da kaydetti.

DAVRANIŞ BİÇİMLERİ
AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay afete hazır Türkiye olmak yolunda kararlı olduklarını kaydederek, Türkiye'de dönüşüm çalışmalarına başladıklarını söyledi. Evlerin sadece manzara kısmına değil sağlam ve dayanıklı olmasının da incelenmesi gerektiğini belirten Dr. Oktay, "Afete hazır Türkiye'de kararlıyız. Bunu ısrarla yapmak istiyoruz. Ailelerle başlayalım istedik. Önce aile olarak her birimiz kendi ailemizde, kendi çocuklarımızı afetler olmadan önce hazırlıyor olalım" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Afete hazır okul' başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN