Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu mehter takımının yarısı kız yarısı erkek

Giriş Tarihi: 30.1.2014
Antalya'nın Kumluca ilçesindeki Anadolu Öğretmen Lisesi'nde kurulan Mehter takımında yer alan kız öğrenciler dikkat çekiyor. Türk kültürünün bir parçası, dünyanın en eski askeri bandosu olarak bilinen Mehter geleneği yaşatılarak gelecek nesillere aktarılmaya çalışılıyor. Bu amaçla Kumluca Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencileri tarafından kurulan Mehter takımında kız öğrenciler de bulunuyor. 24 öğrenciden oluşan Kumluca Anadolu Öğretmen Lisesi Mehter takımı, kendi okullarının yanı sıra okul dışından gelecek özel gösteri teklifleri için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Takımdaki 10 kız öğrenci arasında mehter başı görevinde bulunanın yanı sıra kös ve zil kullanan da var.

ÖĞRENCİ SIKINTISI
Kumluca Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Mehmet Ali Girgin, değerler eğitimi kapsamında kültürlerinin bir parçası olan Mehter takımını kurmak ve bu güzelliği gelecek nesillere aktarmak istediklerini söyledi. Okulun yeni kurulması dolayısıyla Mehter takımını oluşturacak öğrenci sayısında sıkıntı yaşayınca bazı kız öğrencilerin takıma katılmak istediklerini dile getiren Girgin, yapılan çalışmalar sonunda hem kız hem erkek öğrencilerle güzel bir Mehter takımının ortaya çıktığını kaydetti.

MEHTERAN BAŞI KIZ

Mehter takımında mehteran başı olan kız öğrencilerden Handenur Duran da takımda görev almaktan mutlu olduğunu söyledi. Erkek mehteran başı Salih Şahin ise,. okuldaki kız arkadaşının mehter başı görevini kendisinden daha iyi yaptığı için kıskandığını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu mehter takımının yarısı kız yarısı erkek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN