Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP yine arapsaçı

CHP'de işler iyice karıştı. Parti Meclis üyeleri 'Adaylıkları henüz belli değil' dedi ama Süleyman Evcilmen Yeşildere Mahallesi'nde açtığı seçim bürosu ile adaylığını ilan etti

Giriş Tarihi: 1.2.2014
CHP'nin aday belirleme süreci tam anlamıyla arapsaçına döndü. CHP Parti Meclisi Üyesi Umut Akdoğan'ın 'Adaylar 9 Şubat'ta yapılacak Parti Meclisi toplantısında belirlenecek' açıklamasına rağmen, Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, seçim bürosu açarak adaylığını ilan etti. İl Başkanı Kök, seçim bürosunun Evcilmen tarafından açıldığını ifade ederken, Evcilmen 9 Şubat'a kadar adaylıkla ilgili hiç bir açıklama yapmayacağını aktardı.

DEV TABELA ASILDI

Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen adına açılan seçim bürosu tüm siyasi çevrelerde şaşkınlık yarattı. Yeşildere Mahallesi'nde açılan seçim bürosuna dev bir tabela yerleştirilip üzerine "Süleyman Evcilmen, Muratpaşa Belediye Başkan Adayı" yazıldı. Başkan Evcilmen seçim ofisi ve adaylığı ile ilgili bir açıklama yapmazken, danışmanları aracılığıyla ilettiği notta adaylıkla ilgili 9 Şubat'a kadar suskunluğunu koruyacağını belirtti. İl Başkanı Devrim Kök de adayların 9 Şubat'ta yapılacak PM toplantısında belirleneceğini söyledi ama Evcilmen'den resmi aday gibi söz etti. Söz konusu seçim bürosunun Evcilmen tarafından açıldığını söyleyen Kök, "Adaylıklarla ilgili karar 9 Şubat'ta Parti Meclisi'nden çıkacak. Ama gelişmeler genel merkezimizin bilgisi dahilinde. Belediye başkanlarımız şu an anketlerde öne çıkıyor diye genel merkezimizin bir talimatıydı bize. Biz de onu açıklamıştık daha önce. Seçim bürolarımız açılmaya başlıyor. Bunlar belediye başkan adaylarımızın kendi açtığı yerler. Ama bizim bilgimiz ve haberimiz var. Bütün arkadaşlarımızın yaptığı hazırlıklardan bilgimiz oluyor. Bu tür bürolar zamanla daha fazla olacak" dedi.

EVCİLMEN SADECE BAŞKAN

Konyaaltı ve Muratpaşa Belediye Başkan adaylarının henüz belirlenmediğini söyleyen CHP PM Üyesi Gül Çiftçi ise Evcilmen'in partinin resmi adayı olmadığını ve neden böyle bir şey yaptığı ile ilgili bir fikri olmadığını aktardı. Adayları belirleme yetkisine sahip tek yerin PM olduğunu vurgulayan Çiftçi, "PM'nden karar çıkmadan böyle bir şey olması mümkün değildir. Meclisimizde henüz böyle bir görüşme olmadı. Sadece Antalya'da Muratpaşa ve Konyaaltı değil, yönetimi partimizde olan mevcut belediyeler hakkında bir açıklama yapmadık. 9 Şubat'ta Sayın Kılıçdaroğlu başkanlığında bir PM toplantısı yapacağız ve çok yüksek ihtimalle adaylar bu toplantıda belli olacak. Belediye başkanımızın neden böyle bir şey yaptığı ile ilgili bir şey söylemek doğru olmaz. Kendisi partimizin resmi adayı değildir, sadece mevcut belediye başkanımızdır" şeklinde konuştu.

NEZAKETSİZLİK
Aday adayı Murat Bulat Evcilmen'in aday ilan edilmesini Parti Meclisi'ne yapılmış bir saygısızlık olarak nitelendirerek, şunları söyledi: "Büro açılıp çalışma yürütülmesi gayet normaldir. Fakat adaylık ilanına gelince, partide bu konuyla ilgili yetkili kurulumuz PM'dir. PM bu konuyu görüşmek için 9 Şubat'ta toplanacak ve adayı açıklayacaktır. Henüz bir karar alınmadan bunu yapmış olmaları nezaketli ve şık değil. Adaylığın ilan edilmesi parti yetkili kuruluna karşı yapılmış bir nezaketsizliktir. Ben 2011 yılında aday adayı olduğum zaman bin metrekarelik bir seçim ofisini parti ofisi olarak açmıştım."

YAPILAN DOĞRU DEĞİL
Evcilmen'in aday ilan edilip adına seçim bürosu açılması diğer aday adaylarından büyük bir tepki aldı. Ömer Melli, gelişmeleri nezaketsizlik olarak nitelendirdi. Konuyla ilgili bir bilgilerinin olmadığını söyleyen Melli, "Bize gelen bir bilgi yok. Dün itibariyle gerçekleşen MYK'da da görüşülmedi. 9 Şubat'ta açıklanacağı söyleniyor. Sayın Evcilmen'e Genel Başkanımız ya da yardımcıları direkt olarak bir tebliğde bulunmuş olabilir. Eğer böyle bir tebliğ yapıldıysa bunu yapabilir ama gelmediyse yaptığı doğru değil. Aynı genel merkez diğer aday adaylarına da teşekkür edip adayın Evcilmen olduğunu bildirmelidir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP yine arapsaçı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN