Isparta 2023'e hazır

"Isparta'nın Sektörel Görünüm Raporu ve 2023 Strateji Belgesinin Hazırlanması Projesi" kapsamında düzenlenen bilgilendirme toplantısında kentin 2023 vizyonu ortaya koyuldu

Giriş Tarihi: 3.2.2014
Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) ve BAKA'nın Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında gerçekleştirdiği "Isparta'nın Sektörel Görünüm Raporu ve 2023 Strateji Belgesinin Hazırlanması Projesi" kapsamında düzenlenen Isparta Ekonomisi 2023 Stratejisi Geliştirme ve Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, Vali Vahdettin Özkan, Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Baka Genel Sekreteri Tuncay Engin, Emniyet Müdürü Mehmet Or, daire müdürleri ile iş dünyasının temsilcileri ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

ONAYI BEKLENİYOR

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Genel Sekreteri Tuncay Engin, Isparta'nın 2023 hedeflerine yönelik bir çalışma başlatıldığını belirtti. Bu çalışmanın tüm kurumları kapsadığını bildiren Engin, "Biz 2014-2023 yıllarını kapsayan bölge planı yapıyoruz. Ulusal Kalkınma Planı'ndan sonra en önemli plan olarak kabul ediliyor. Bu plan çalışması sonuçlandı. Şu anda Kalkınma Bakanlığı onayında" dedi.

2023 ISPARTASI İÇİN

Bölgeye ilişkin projeksiyonlar, stratejik amaçlar, hedefler ve farklı katılımları içeren bir planı hayata geçirmeye çalıştıklarını ifade eden Engin, "Projemiz ITSO'nun 4 yıl önce stratejik plan olarak başlattığı ve hedeflerin çoğuna ulaştığı planın bir nevi devamıdır. Bu kapsamda yaklaşık 4 ay önce 2023 hedeflerinin ortaya konulması çalışması başladı. Bu çalışmaların son aşamasına gelmiş bulunuyoruz. Bu kapsamda yapılan çalışmalarda iş dünyamızın ve sektörlerin ileri zamanlarda kendisini nerede görmek istediğine ilişkin görüşler ve öneriler alındı. Her komite için ITSO moderatörlüğünde toplantılar yapıldı. Bu toplantılarda Isparta'nın 2023 yılında olması gereken yer, öne çıkması gereken sektörler, ihracat hedefi gibi birçok başlıkta görüş ve önerilerin başlıkları aktarıldı" diye konuştu.

HERKES İŞ SAHİBİ OLACAK

ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Isparta'yı imrenilecek şehirlerarasına sokmak için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Herkesi iş ve aş sahibi yapmak için yola çıktıklarını ve bu hedefte emin adımlarla ilerlediklerini bildiren Başdeğirmen, şunları söyledi: "Şehrimizi yaşam kalitesiyle imrenilecek, yaşamaktan mutluluk ve gelecek nesillere devretmekten gurur duyulacak, dünyaca tanınan bir şehre dönüştürmek için birlikte geleceği planlamak ve adımları bu planlara göre şekillendirmemiz gerektiğine inanıyorum. Amacımız; Isparta ekonomisini kalkındırmak, herkesi aş ve iş sahibi yapmak ve bunun için elimizi taşın altına koymak için Ispartalılara söz verdik. Isparta olarak iç ve dış temaslar yapmadan Isparta'nın dışına çıkmadan Isparta'ya hizmet etmek mümkün değil. Bunun için yurtiçi ve yurtdışı temaslarımızı artırdık. Yurtdışındaki işadamlarını da Isparta'ya davet ederek Isparta'ya yatırım yapmalarını istiyoruz. Oda içerisinde artık yatırım danışmanlık ve takip için bir birimimiz var."

YÜZDE 70 HİZMET SEKTÖRÜ

ITSO'nun 17 meslek komitesi ile yapılan sinerji ve strateji toplantılarının değerlendirme sunumunu yapan Proje Koordinatörü Erkan Ayan ise proje kapsamında 3 bin kişiyle görüşüldüğünü bildirdi. Isparta ekonomisinin dağılımına bakıldığında yüzde 70'e yakın hizmet sektörünün yer aldığını dile getiren Ayan, "Bunun yanında yüzde 15 civarında da sanayi ve tarım sektörleri gelmektedir" diye konuştu. Muhsin TUFAN / ISPARTA

SEKTÖRLERDE LİDER OLALIM

Isparta'nın hizmet üreten şehir olma yolunda ilerlediğine dikkat çeken ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen, "Bu şehirde güven ve huzur ortamını bozmayacak sektörlere yönelik yatırımlar yapılabilir. Eğitimde, sağlıkta ve tarımda bu şehri marka yapma yolunda hep birlikte çalışmamız gerekiyor. Ispartamızı bir Cambridge, bir Oxford gibi eğitimde marka şehirler arasına sokmamız gerekiyor" dedi.

ÖZKAN: NİMET BIRAKALIM

Vali Vahdettin Özkan ise Isparta'nın geleceğini güvence altına alan böyle bir projeyi görmekten mutluluk duyduğunu belirtti. Geleceğe külfet değil nimet bırakılması gerektiğini ifade eden Özkan, "Gelecek nesillerimize bugün yaptıklarımız külfet ve nimet olarak aktarılacak. Gelecek nesillere külfetten ziyade nimeti aktarmanın en önemli aracı bugünü ve geleceği okumaktan geçiyor. 'Bugün kendi memleketimizde ve dünyada neler oluyor? 5-10 yıl sonra hukuksal, sosyal ve ekonomik alanda neler olur? Gelecek nesillere nimetleri sunmak için bizim ne yapmamız lazım?' bunları düşünmeliyiz" dedi.

ISPARTA GELİŞİYOR

TUNCAY Engin, "Bölgesel bir kuruluş olarak yapılan her çalışmaya destek vermeye çalışıyoruz. 4 yıl önce ihracatımız 126 milyon dolardı. Şuanda 187 milyon dolar. 4 yılda yaklaşık yüzde 50 artış olmuş. Ben hayal satmıyorum. Olanı söylüyorum. 'Isparta gelişmiyor, kalkınmıyor' diyenlere en güzel cevap bu. Nasıl gelişmiyor? Gayet güzel gelişiyor ve daha da iyi gelişecek" ifadelerini kullandı.

NEREDEYDİ, NEREYE GELDİ
Isparta'nın bazı başlıklar altında 2000 yılı ve 2013 yıllarını kıyaslayan Proje Koordinatörü Erkan Ayan, şu bilgileri verdi: "Sosyo ekonomik gelişmişlik bakımından Isparta, 2000'li yılların başında 28. sıradaymış ama son 2 yılda 21 sıraya konmuş. Nüfus artış hızında 29. şırada iken şimdi 80. İl olmuşuz. Ortaöğretim okullaşmada 41. sıradayken şuanda 4. sıraya gelmişiz. İşsizlik oranlarımızda şuanda 55. sıradayız. Araç sayımız 147 binlere ulaşmış durumda. Geçen yıl 136 bin civarındaydık. 2000'li yılların başında 26. sırada iken şuan araç sayısı bakımından 7. sıraya oturmuşuz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Isparta 2023'e hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN