Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlıksız gıdaya geçit verilmiyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri, 2013'te sağlıksız üretim ve satış yapan işletmelere yüklü miktarda ceza kesti, 24 işletmeyi de kapattı

Giriş Tarihi: 4.2.2014
Antalya'da halkın ve tatile gelen turistlerin tükettiği gıdaların sağlık koşulları yönünden yeterliliğini denetleyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, 2013'te binlerce denetim gerçekleştirdi. Denetlemeler sırasında şüpheli bulunan ürünler incelemeye alındı. İnsan sağlığını tehlikeye düşürdüğü belirlenen ürünleri satan ve üreten kişilere yüksek miktarda cezalar kesilirken, onlarca işletmenin de kapısına mühür vuruldu. Gıdanın yanı sıra sahte içki ile de mücadele eden ekipler, yaklaşık 3 bin şişe içkiyi imha etti.

24 KAPATMA KARARI

Yıl boyunca 16 bin 584 denetim gerçekleştiren ekipler, 2 bin 695 numune üzerinde incelme yaptı. Alınan numunelerin 2 bin 414'ünün olumlu olduğu tespit edilirken 281 numunenin insan sağlığını tehlikeye düşürdüğü belirlendi. Sağlıksız koşullarda üretim ve satış yaptığı tespit edilen 559 kişiye idari para cezası kesildi. 16 işletme savcılığa sevk edildi. 2013'te 24 işletmenin de faaliyetleri durduruldu.

OKULLAR
Öğrencilerin de sağlığıyla yakından ilgilenen ekipler, okul kantinlerine de girdi. Yıl boyunca okul kantinlerine bin 123 denetim gerçekleştiren ekipler, hijyen koşullarını uymayan 6 kantine idari para cezası kesti. Turistik tesislere yönelik yapılan denetimlerde ise toplam bin 247 otel gözden geçirildi. 91 otele idari para cezası kesildi, 1 otel savcılığa sevk edildi.

KAÇAK İÇKİ

Turizm sektörünü büyük sıkıntılar ile karşı karşıya bırakan sahte içki konusunda da kapsamlı çalışma yürüten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, bin 458 alkollü içki denetimi sonucunda şüpheli gördüğü 78 ürünün numunesini aldı. Alınan 34 numune hacmen alkol miktarı bakımından olumsuz bulundu. 2 bin 626 alkollü içkiye el koyuldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlıksız gıdaya geçit verilmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN