Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dövize rağmen gül fiyatı aynı

Giriş Tarihi: 11.2.2014

Sevgililer Günü'nün en önemli simgelerinden biri olan kırmızı güller, çiçekçilerdeki yerlerini aldı. Çiçekçiler Odası, döviz artışına rağmen gül fiyatlarında artış olmayacağını bildirdi

Antalya Çiçekçiler Odası Başkanı Alim Uysal 14 Şubat Sevgililer Günü öncesinde çiçek fiyatlarını açıkladı ve seyyar satıcılara karşı vatandaşları uyardı. Vatandaşın ve esnafın mağdur olmaması adına çiçeklerin seyyar satış yapan korsanlardan ve bayilik sistemiyle çalışarak merkezi Antalya'da olmayan çiçek sitelerinden alınmamasını isteyen Başkan Uysal, çiçeklerle ilgili şikayetlerin kendilerine bildirilmesini istedi.

GÜL 7.5-15 LİRA ARASINDA

Döviz artışına rağmen bu yıl da çiçek fiyatlarında çok büyük bir değişiklik yapmadıklarını ifade eden Uysal, "Güllerimizi 7.5-15 lira aralığında belirledik. Dal orkidelerimiz ise 30 ila 60 lira aralığından satılacak. Vatandaşlarımızı korsanlar konusunda bir kez daha uyarmak istiyorum. Kayıt dışı çalışan, vergisini vermeyen, kira ödemeyen, yanında sigortalı eleman çalıştırmayan korsan satıcılardan çiçek almamalarını tavsiye ediyorum. Ayrıca vatandaşlarımızın da çiçek alırken yapraklarının ve koza kısmının canlı olmasına dikkat etmelerini öneriyorum. Vatandaşlarımız dükkanlardan alışveriş yapsınlar ve beğenmedikleri ya da kötü olduğunu düşündükleri güllerle ilgili şikâyetlerini de lütfen odamıza bildirsinler" şeklinde konuştu.

40 ÜLKEYE ANTALYA ÇİÇEĞİ
Antalya bölgesinde yetiştirilen çiçekleri Avrupalı çiftlerin beğenisine sunan ihracatçılar da Sevgililer Günü'nden ümitli. Bu yıl 40 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini belirten Süs Bitkileri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, "35 milyon dallık bir plan yapıldı. Başta Almanya, Hollanda, İngiltere olmak üzere Romanya ve Rusya'ya gidecek. Bu yıl iklimin daha sıcak olması nedeniyle geçen yıllara göre yüzde 30 oranında daha fazla ürün var. Dövizin artması ve ürünün artması nedeniyle fiyatlarda bir düşüş yaşanıyor. Ama bu dönem içerisinde yaklaşık 6 milyon dolarlık bir ihracat geliri bekliyoruz. En çok karanfil gönderiyoruz. Kırmızı karanfilin yanında çerbera ve çeşitli yeşilliklerin gönderimini yapıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dövize rağmen gül fiyatı aynı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN