Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kandil barajı'nda su seviyesi yaklaşık 10 metre düştü

Son 50 yılın en kurak günlerinin yaşandığı Türkiye'de, ülke genelindeki barajlarda doluluk oranı alarm verirken, Elbistan çevresindeki barajlarda da doluluk oranı önemli derecede düştü.

Giriş Tarihi: 11.2.2014 15:39
1998 yılında yapımına başlanan ve geçtiğimiz yıl tamamlanarak enerji üretimine başlayan Kandil Baraj Gölündeki su seviyesi yaklaşık 10 metre düştü. Barajı besleyen Ceyhan Nehri'nin yanı sıra Nergele Çayındaki su seviyesi de büyük oranda geriledi.

Yaklaşık 500 milyon metreküp su depolama kapasitesine sahip olan Kandil Barajı'nda su seviyesi geçtiğimiz yılsonunda 98 metreye kadar yükselirken, mevsimin yağışsız geçmesi nedeniyle bu seviye büyük oranda düştü.

Barajda su tutulmaya başlanmasının ardından, Kandil Hidroelektrik Santralinin baraj sahasında kalan Soysallı Köyüne bağlı Pörnek ve Alişar mezraları tamamen su altında kalırken, baraj gölündeki düşüş nedeniyle bu iki mezra tekrar ortaya çıktı.

208 MW kurulu güce sahip olan Kandil Hidroelektrik Santrali'nde üretilen elektrik, diğer santrallerde üretilen elektrik ile birlikte 90 kilometrelik enerji iletim hattı ile Afşin-Elbistan B Termik Santrali şalt sahasına aktarılarak, buradan ulusal enerji ağına bağlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kandil barajı'nda su seviyesi yaklaşık 10 metre düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN