Yeğen tercihi CHP'yi böldü

Giriş Tarihi: 11.2.2014

CHP'nin Muratpaşa ilçesinde Sultan Yeğen'i aday yapması, parti içindeki kaosu arttırdı. Parti il binasını basan Evcilmen taraftarları kapıyı kırıp içeri girdi. CHP'de protestolar dün de artarak sürdü

CHP Parti Meclisi'nin Pazar gecesi Konyaaltı ve Muratpaşa Belediye Başkan adaylarını belirlemesi ile Antalya'da kıyamet koptu. Konyaaltı'da mevcut Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile devam etme kararı alan Parti Meclisi, Muratpaşa'da şok bir karara imza attı. Aday adayı dahi olmayan İl Kadın Kolları Başkanı Sultan Yeğen, Muratpaşa Belediye Başkan adayı yapıldı. Sultan Yeğen'in adaylığının duyulmasının ardından CHP'de tepkiler zirve yaptı. Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen'in taraftarı bir grup partili, il başkanlığı önünde toplanarak, kararı protesto etti. İl binasının kapısını kırarak içeri giren partililer, protestolarını gece geç saatlere kadar sürdürdü. İl Başkanı Devrim Kök'ü istifaya çağıran CHP'liler, Yeğen'in adaylığını kabul etmediklerini haykırdı.

PROTESTOLAR SÜRÜYOR

Protestolarına kaldıkları yerden devam etmek için sabah saatlerinde yeniden il başkanlığı önünde toplanan yaklaşık 300 kadar CHP'li, 'Her yer Evcilmen, her yer direniş', 'Devrim Kök istifa', 'Faşist yönetim istemiyoruz' gibi sloganlar atarak karara ve il yönetimine duydukları tepkiyi dile getirdi. Bazı CHP'liler parti üye kartlarını kırarak il başkanlığı önüne bırakırken, parti yöneticilerini korkaklıkla suçladı.

BÖCEK'E DE TEPKİ GELDİ
İlerleyen dakikalarda parti önünde toplanan kalabalığa Konyaaltı için alınan kararı protesto eden küçük bir grup da katıldı. Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in 4'üncü kez aday gösterilmesini kabul etmeyen grup üyeleri, Böcek'in Konyaaltı'da saltanat sürdüğünü ve buna bir son verilmesini istediklerini belirtti. Partililer Böcek alehinde slogan atarken, aday adayı Ayhan Zor'a destek verdikleri görüldü.

YÖNETİCİLER GELEMEDİ

Protestolar il başkanlığının önünde yoğun bir şekilde sürerken, yöneticilerin parti binasına gelmemesi dikkat çekti. Yöneticilerin tabandan korktukları için gelemediğini ifade eden partililer, kendilerine açıklama yapılana kadar alandan ayrılmayacaklarını belirtti. Sultan Yeğen'in partililere selam dahi vermediğini ifade eden CHP'liler, böyle birine Muratpaşa gibi önemli bir yerin emanet edilmiş olmasının akla ve mantığa uygun olmadığını söyledi. Yeğen'in Akaydın tarafından aday yapıldığını sık sık dile getirilirken, Akaydın alehine de sloganlar atıldı, bin imzalı faks merkeze geçildi.

İSTENMEYEN ADAM OLDU
Kalabalığın hedefindeki isim ise İl Başkanı Devrim Kök'tü. Aday belirleme sürecinin en başından bu yana partililere sürekli yalan söylediği öne sürülen Kök'ün istifa etmesi istendi. Daha önce de Kepez'de Erdal Öner'in adaylığının mümkün olmadığını söyleyen Kök'e rağmen Öner'in aday gösterilmesi parti tabanında büyük bir huzursuzluğa yol açmıştı. Evcilmen'in aday olacağını söylemesine rağmen, Sultan Yeğen'in aday yapılmasıyla birlikte Kök partide istenmeyen adam ilan edildi.

BARİKAT KURDULAR
Evcilmen'in yerine belediye başkan adayı olarak Antalya Kadın Kolları Başkanı Avukat Sultan Yeğen'in aday gösterilmesi, tepkilere yol açtı. CHP Antalya İl Başkanlığı önünde toplanan 500 kişi, parti binasına giriş çıkışı engellemek için kapıyı, koltuk, masa ve sandalyelerle içeriden kapadı. CHP il binası içini işgal eden gençlik kolları üyeleri ise megafonla, "Her yer Evcilmen, her yer direniş" sloganları attı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeğen tercihi CHP'yi böldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN