Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evcilmen DSP'ye

CHP'de Sultan Yeğen'in Muratpaşa adayı gösterilmesi ile başlayan eylemler dün aniden sona erdi. Evcilmen posterleri söküldü, parti binasını temizlendi

Giriş Tarihi: 12.2.2014
CHP'nin Antalya Muratpaşa'da Kadın Kolları İl Başkanı Sultan Yeğen'i Belediye Başkan Adayı yapması üzerine Pazar gecesi Süleyman Evcilmen taraftarlarının başlattığı eylem dün aniden sona erdirildi. İl başkanlığı binasını işgal eden Evcilmen taraftarları, kapıya yaptıkları yığınağı, binaya astıkları pankart ve posterleri temizleyerek topluca yürüyerek Muratpaşa ilçe Teşkilatı'na yöneldi.

DSP'YE GEÇİYOR

Eylemci grubun dağılması ile birlikte parti binasında sükunet sağlanırken, Evcilmen'in CHP'den istifa edip DSP'ye geçeceği iddiaları gündeme geldi. Aday belirleme sürecinin başından bu yana aday gösterilmemesi halinde eski partisi DSP'ye geçeceği söylenen Evcilmen, ilk kez bu iddiayı yalanlamadı. Evcilmen ve DSP kanadının anlaşmaya varmak üzere olduğu öğrenildi. Evcilmen'in dün akşam saatlerinde ailesi, dostları ve kurmayları ile bir toplantı gerçekleştireceği, bu toplantı sonunda da eski partisi DSP'ye geçiş kararı alacağı belirtildi. Evcilmen'in kararında değişiklik olmaması halinde bu sabah resmi açıklama yapması bekleniyor. Parti binasında Pazar akşamından bu yana süren eylemin bir anda sonlandırılması soru işaretlerine neden oldu. Eylemcilerin kendi istekleri ile değil gelen bir talimat doğrultusunda binayı boşalttıkları konuşulurken, Akaydın'ın seçim ofisinde çalışan gençlerin barikat kaldırılırken çalışmalara müdahil olmak istemesi gerginliğe yol açtı. Partililer Akaydın adına çalışan gençleri binadan uzaklaştırarak, gerginliği sona erdirdi.

AKAYDIN'IN TERCİHTEKİ ETKİSİ
Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yaptığı açıklama aday belirleme sürecine müdahil olmadığını belirten İl Başkanı Devrim Kök ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın alınan kararda ne kadar etkilerinin olduğu gerçeğini de ortaya koydu. Kılıçdaroğlu, "Bir kente ilçe belediye başkan adayı belirlerken il başkanımız, belediye başkanımız ya da başkan adayımızdan bağımsız hareket etmemiz düşünülebilir mi? Tam tersine kendileriyle en yakın istişareyi yapmamız gayet doğaldır" diyerek, Akaydın ve Kök'ün aday belirleme sürecine doğrudan müdahil olduğunu gözler önüne serdi. Akaydın aday belirleme sürecinde her fırsatta 3'üncü dönemini dolduran kişilerin yeniden aday gösterilmesini doğru bulmadığını belirtmiş, kendisine yakınlığı ile bilinen Sultan Yeğen'in adaylığının açıklanmasının ardından ise "Antalya'da herkes bilir. Aday tespit süreçlerinde hiçbir şekilde müdahil olmam. Benim stilimde bu yok" açıklaması yapmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evcilmen DSP'ye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN