Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obezite tedavisinde cerrahi yöntemler

Giriş Tarihi: 14.2.2014

Memorial Antalya Hastanesi Kilo Kontrol Merkezi'nden Genel Cerrah Prof. Dr. Gürkan cerrahi girişimle kilo kontrolünün önemini anlattı

MEMORİAL Antalya Hastanesi Kilo Kontrol Merkezi'nden Genel Cerrah Prof. Dr. Alihan Gürkan da cerrahi girişimle kalıcı kilo kontrolünün önemini anlattı. Gürkan, kilo vermeyi başaramayan, Beden Kitle İndeksi (BKİ) 40'tan yüksek olan ya da BKİ'i 35'ten yüksek ve yandaş hastalığı olan ve bu nedenle sağlığı tehlike altındaki insanlara uygulanan kilo verdirme amaçlı cerrahi girişimlere 'bariatrik cerrahi' adı verildiğini açıkladı.

3 YÖNTEM

Gürkan obezite için yapılan ameliyatlarda izlenen belli başlı 3 yöntemi şu şekilde açıkladı: "Midenin depolama görevinin azaltılması ilk yöntemdir. Mide küçültme ameliyatları buna örnektir. Band uygulamalarda laparoskopik yöntem ile 1 saat gibi kısa bir sürede midenin üst bölümüne ayarlanabilir band ve bu bandın basıncını kontrol eden ünite cilt altına yerleştirilerek uygulanır. Takiplerde hedeflenen kilo kaybına göre bant basıncı ayarlanır. Yüzde 50-60'lık yüksek kilo kaybı 3 yıllık takiplerden sonra görülür. En düşük cerrahi komplikasyona sahip yöntem olmakla birlikte bandın hareket etmesinin yol açtığı sorunlar nedeniyle, günümüzde az tercih edilmektedir. Sleeve gastrektomi (tüp mide) yönteminde ise laparoskopik yöntem ile midenin büyük kenarı stapler denilen aletler ile kesilip alınır. 150-200 ml'lik tüp mide oluşturulur. Yüzde 60-70'lik kilo kayıpları 2 yıllık takiplerde görülür. İkinci yöntem ise alınan gıdalardan faydalanmayı azaltan bypass ameliyatlarıdır ki ince bağırsakların bir kısmının devre dışı bırakılması buna örnek olarak verilebilir. Roux en Y gastrik bypass yönteminde laparoskopi ile mide yemek borusu ile birleştiği yerden kesilerek 30-40 ml'lik mide parçası oluşturulur. Daha sonra ince bağırsak uygun olan mesafeden kesilerek mideye uzak olan ince bağırsak bölümü mide parçasına birleştirilir. Diğer ince bağırsak bölümü de uygun mesafede ince bağırsağa birleştirilir. 1 yıl içinde yüzde 65'e kadar kilo kaybı görülmektedir. Üçüncü yöntem ise her iki işlemin birlikte aynı hastada uygulanmasıdır."

FARKLI AMELİYATLAR
Cerrahi yöntemlerin hastalık olarak tanımlanan şişmanlığın etkili ve kabul edilmiş tedavi şekli olduğunu vurgulayan Gürkan, "Cerrahi müdahale sadece şişmanlığın değil onun yol açtığı, diyabet (şeker hastalığı) gibi metabolik değişikliklerin de ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obezite tedavisinde cerrahi yöntemler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN