Haluk ÜNCEL: Akaydın Festival Çarşısı esnafını sattı

Giriş Tarihi: 15.2.2014
AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Menderes Türel'in "Festival Çarşısı" esnafı ile bir araya geldiği toplantıda söyledikleri, üzerinde önemle durulması gereken bir husustur. Ayrıca, Türel'in her kelimesinin ardında Antalya'nın son 5 yılda nasıl 15 yıl geriye gittiği ve Akaşdın'ın esnafı nasıl kandırdığı gerçeği yatmaktadır.
Türel, Belediye Başkanlığı döneminde Doğu Garajı için bir proje hazırlatmıştır.
Proje 'Okullar Bölgesi' ve eski 'Vakıf Hastanesi' ile bütünleşerek Kalekapısı'ndan itibaren buraya yürüme mesafesini içeren bir koridoru kapsamaktadır. Amaç, kente gelen turisti sadece Cumhuriyet Meydanı ile sınırlamanın dışında yeni, değişik yaşam alanları ve cazibe merkezleri ile buluşturmak idi… İlk adım, Doğu Garajı'ndaki Festival Çarşısı esnafının bu proje içinde nasıl yer alması gerektiği üzerine atıldı. Ve projenin uygulama safhasında esnafın Meydan'daki şimdiki yerlerine taşınması kararı alındı. Proje tamamlandığında butikçisi, peynircisi, balıkçısı, baharatçısı gibi orada bulunan tüm esnaf tekrar Doğu Garajı'na dönerek, bu çekim merkezinin içinde yer alacaktı. Ancak sürpriz bir gelişme oldu ve yapılan temel kazılarında bölgede bir nekropol (toplu mezar) alanı ortaya çıktı.
Antalya'nın bilinen tarihinin gerisini işaret eden bulgulara rastlandı. Bunun üzerine ilgili kurumlar titiz bir çalışma içine girdi.
Haliyle uzun bir zamana mal oldu… Derken, 2009 yerel seçimlerine gelindi.
Akaydın iş başına geçti.
Şimdi, bundan sonrası esnafın Akaydın tarafından nasıl kandırıldığını içeren bir ibret öyküsüdür.
Türel ne demişti esnafa; "Doğu Garajı'nda yıllardır bu külfeti çeken sizler proje bittiğinde nimetini süreceksiniz.
Sizleri eski yerinize taşımaya söz veriyorum"…
Bu vaat Türel'in o dönemde esnafa söylediklerini içeriyor.
Türel, geçtiğimiz gün de esnaf ile buluşmasında aynı söylemi tekrarladı. "Başkaları gibi Doğu Garajı'ndan esnafı başka yerlere taşıyıp orada esnafı mağdur edecek başka projelerle meşgul değiliz. O günlerde ne söyledikse o…" Bu Türel cephesinin Festival Çarşısı esnafına bakış açısı ve taahhüdü….
Peki Akaydın ne yaptı?
Doğu Garajı esnafını sattı… Burası için bir proje üretmediği gibi, kalktı belediye meclisinden Ak Parti grubunun bütün itirazlarına rağmen, üniversite alanı olması için gereken yetkiyi aldı. Açıkça Festival Çarşısı'nda bulunan tüm esnafı elinin tersi ile bir kenara itti, "Size başka yer veririz" diyerek yüzlerce esnafın Doğu Garajı beklentisine resmen son verdi. 5 yıldır oyaladığı esnafının tüm ümitlerini kırdı, yerle bir etti… Festival Çarşısı'nda son durum budur. Buradaki esnafın yüzünün gülmesi tek bir şart ile mümkündür; o da Akaydın'ın Doğu Garajı'nı üniversiteye vermek için yetki aldığı meclis kararının iptal edilmesidir.
Türel de bunun sözünü, "Başkaları gibi Doğu Garajı'ndan esnafı başka yerlere taşıyıp orada esnafı mağdur edecek başka projelerle meşgul değiliz.
O günlerde ne söyledikse o…"
diyerek esnafa vermiştir.
Başka söze hacet var mı?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Akaydın Festival Çarşısı esnafını sattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN