Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Murad'a ilgi büyük

Tahtta en az kalan Sultan 5'inci Murad'ın hikayesini anlatan bale gösterisine, Vali Sebahattin Öztürk'ün de izlediği prömiyer yapıldı

Giriş Tarihi: 17.2.2014
Antalya Devlet Opera ve Balesi, iki yıl önce dünya prömiyeri yapılmış 5'inci Murad balesini Antalyalılarla ilk kez buluşturdu. Haşim İşcan Kültür Merkezi'ndeki eserin gösterimini, Vali Sebahattin Öztürk de izledi. Osmanlı İmparatorluğu'nun 33'üncü padişahı ve 112'inci İslam Halifesi olan Murad, tahtta 93 gün kaldıktan sonra akli dengesinin yerinde olmadığı gerekçesiyle azledilmişti. Gösteride bale dansçılarını performansından çok, Sultan Murad başta olmak üzere birçok sultanın bestelerinden oluşan müzik ve Osmanlı saraylarının ihtişamını sergileyen dekorları oldu.

DEKORLARA ÖZEL İZİN

Dolmabahçe Saray Tiyatrosu, Sultan Abdülaziz'in Saltanat Kayığı, Çırağan Sarayı'nın Rıhtım Kapısı gibi orijinaline sadık kalınarak yapılan dekorlar ve kostümler ise Antalya'da yaşadığı talihsiz bir trafik kazası nedeniyle bir kişinin ölümüne yol açan Savaş Camgöz imzalı. Camgöz, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nün Adalet Bakanlığı'ndan aldığı özel izin ile dekorları hazırladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Murad'a ilgi büyük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN