Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gıdadaki en büyük fuar

Dün kapılarını açan Gıda İhtisas Fuarı ile Bevex İçecek Fuarı'na 45 bin ziyaretçinin gelmesi bekleniyor

Giriş Tarihi: 20.2.2014
Türkiye'nin en önemli fuarlarından biri olan Gıda İhtisas Fuarı ile Bevex İçecek Fuarı, 45 bin ziyaretçi hedefiyle açıldı. Uluslararası katılımın olduğu 21'inci fuar boyunca Osmanlı ve geleneksel Türk mutfak kültürü tanıtılacak, helal gıda ve genetiği değiştirilmiş organizmalar konularında seminerler düzenlenecek. İlk kez yapılan Gıda Teknolojisi ve İnovasyon Sergisi'nde ise AR-GE çalışmalarıyla ortaya çıkarılan yeni yiyecek ve içecek türleri tanıtılıyor.

TÜRKİYE GIDA ÜRETİCİSİDİR

Fuarın açılışını yapan Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, Türkiye'nin, dünyada 7 büyük gıda üreticisinden biri olduğunu söyledi. Üreticilerin para kazanmadığına dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ise, "Kumluca Hali'nde domatesin kilogram fiyatı ortalama 80 kuruştu. Portakal, elma gibi ürünler 12 yıl önceki fiyatlarından satılıyor" diye konuştu. ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık, 4 gün açık kalacak fuarda 400 firmanın ürünlerinin sergilendiğini söyledi. Dünya nüfusunun artmasıyla sektördeki rekabetin de artacağını belirten ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bahar, AR-GE'nin önemini bildiklerini ve bu konuda Türkiye'nin zayıf kaldığını ifade etti.

AŞÇILARDAN YOL ŞİKAYETİ

Vali Öztürk'ten Türk yemeklerinin tanıtımında rol almasından dolayı teşekkür şilti alan Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıkgöz, Havalimanı Yolu üzerinde Karayolları'nın bilgilendirme yapmadan yol onarım çalışması yapmasını eleştirdi. Trafiğin sıkışması nedeniyle birçok katılımcının fuara gelemediği şikayetini Vali Öztürk'e sahnede ileten Başkan Açıkgöz, "En azından bilgilendirme yapılsaydı, insanlar bu bilinçle hareket ederdi. Oluşan kuyruk nedeniyle hala buraya ulaşamayanlar var" dedi. Açıkgöz'ün bu çıkışından sonra, Vali Öztürk'ün talimatıyla trafiğin aşırı sıkışması nedeniyle yol onarım araçlarına iş bıraktırıldı.

GIDA TEKNOLOJİSİ VE İNOVASYON SERGİSİ
Fuarda bu yıl yepyeni bir uygulama başlıyor. Fuar alanı içerisinde "Gıda Teknolojisi ve İnovasyon Sergisi"nde katılımcı firmalar sadece piyasaya yeni çıkardıkları ve çıkaracakları ürünlerini sergiliyor. Katılımcı firmaların üretim ve ambalajlamada kullandıkları farklı ve yeni teknolojileri de tanıtma imkanı bulacakları özel bölümün büyük ilgi görmesi hedefleniyor. Keçi boynuzu kreması, çilek kavun karpuz kayısı muz cipsi, ananas nar reçeli, Hindistan cevizi havuç reçeli, sodalı sandviç ve kuruvasan, kızarmış dondurma gibi yeni ve farklı ürünlerin büyük ilgi görmesi bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gıdadaki en büyük fuar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN