Genç görünebilirsiniz

Memorial Antalya Hastanesi ve Lara Tıp Merkezi Estetik-Dermatoloji Bölümü Dermatoloji Uzmanları Dr. Çoban ve Dr. Ermiş genç ve güzel bir cilt için yapılan uygulamaları anlattı

Giriş Tarihi: 21.2.2014
Bir ömür boyu genç ve güzel bir cilde sahip olmak yüzyıllardır süre gelen bir arzu… Yaşlanmayı beklemeden, özellikle güneş ve sigaraya maruz kalan ciltler için bu süreci yavaşlatmak büyük önem taşıyor. Memorial Antalya Hastanesi ve Memorial Lara Tıp Merkezi Estetik-Dermatoloji Bölümü Dermatoloji Uzmanları Dr. Lütfiye Çoban ve Dr. Oya Ermiş genç ve güzel bir cilt için yapılan uygulamaları anlattı.

GENÇLİK AŞINIZ KANINIZDA

Yaş ve çevresel faktörler nedeniyle yaşlanan deride gözle görülebilen bir dizi değişiklik olduğunu vurgulayan iki uzman "Derinin elastikiyeti azalır, kırışıklıklar artar ve deride sarkmalar meydana gelir. Tüm bunlardan derideki kolojen ve elastik liflerdeki azalma ve yapılarındaki bozulma sorumludur. Kişinin kendi kanının yine kendi vücuduna enjekte edilmesiyle gençleşmeyi sağlayan PRP yöntemi kozmetik dermatolojide cilt gençleştirmenin yanı sıra yara izleri ve çatlakların giderilmesi ve saç dökülmesi tedavisinde de kullanılıyor" dedi.

DOĞAL GENÇLEŞME
PRP (Platelet Rich Plasma - Platet zengini plazma) işleminin, ortalama 2-4 hafta aralıklar ile yapılan 3-4 seanslık uygulama ile vücuda herhangi yabancı madde veya ilaç vermeden tamamen doğal bir gençleşme sağladığı bilgisini veren iki uzman "PRP sayesinde ilk seanslardan itibaren öncelikle cildin kuru ve mat görünümünde düzelme başlıyor. Takip eden uygulamalar ile kırışıklarda hafifleme, cildin elastikiyetinde artma gözleniyor. PRP var olan yaşlanma belirtilerini hafifletmenin yanı sıra süreci de yavaşlatarak adeta 'gençlik aşısı' diye nitelendirilebilecek bir etki gösterir. Bu nedenle yöntem sadece yaşlanma belirtileri oraya çıkmış kişilere değil, Yaşlanma sürecini yavaşlatmak isteyenlere, sigara, güneş gibi cildi en çok yaşlandıran etkenlere maruz kalan, yetişkin her yaştan kişiye rahatlıkla uygulanabilir" diye konuştular. Güzellik ve estetik kaygılarına yol açan güneş lekeleri, doğumsal lekeler, çiller, dövmeler, yara ve sivilce izleri, doğum ya da kilo alıp verme sonrası oluşan çatlaklar, kırışıklıklar, istenmeyen tüyler, deride gevşeme ve sarkmalar lazer dokunuşları sayesinde başarı ile tedavi edilebildiği bilgisini veren Çoban ve Ermiş, lazer uygulamalarından, herhangi bir yan etki yaşamadan, en iyi sonucu elde etmek için lazer konusunda tecrübeli bir dermatoloji uzmanına başvurmak gerektiği konusunda da uyarıda bulundu. Derideki yaşlanma belirtilerini engellemek için kullanılan profesyonel yöntemler arasında peeling (soyma) ve mikrodermabrazyon (mekanik cilt soyma yöntemi) işlemlerinin de öne çıktığını açıklayan Çoban ve Ermiş "Peeling işlemi değişik derinliklerde soyulma sağlayan farklı kimyasal ajanlarla yapılır. Peeling uygulaması için en uygun mevsim kış aylarıdır" dedi.

BİRDEN FAZLA YÖNTEM VAR
Yaşa bağlı oluşan renk değişikliği, kırışıklık ve sarkmaların tümünün tek bir yöntemle giderilmesinin mümkün olamayabileceğini de açıklayan iki uzman, "Çoğunlukla birden fazla yöntemin bir arada kullanılması daha etkili olmaktadır. Özellikle hafif ve orta düzeydeki yaşlanma belirtilerinin giderilmesinde, biraz daha derin soyulma sağlayan, kimyasal ve mekanik cilt soyma işlemleri, lazerler, PRP ve Roller uygulamaları iyi birer seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır" diye konuştu.

DERMAPEN UYGULAMASI
Dermapen tedavisinin ise üzerinde belli sayıda ve uzunlukta iğneleri olan tıbbi bir alet ile cilt üzerinde mikrokanallar açılma yöntemi olduğu bilgisini veren Çoban ve Ermiş, "Bu mikrokanallar deri tarafından yara gibi algılandığından deri kendi içindeki büyüme faktörlerini harekete geçirerek cildin yara tamir mekanizmalarını çalıştırır. Oysa gerçek anlamda ortamda yara olmadığından üretilen kolojen, hiyalüronik asit ve elastin fibriller antiaging (kırışıklık giderici) etki yaratacak şekilde fayda sağlar. Bu yöntem kırışıklık gidermesinin yanısıra, hafif, orta derecede çukurluk şeklindeki akne izleri, yanık izleri, cilt lekeleri, göz çevresi kırışıklıkları ve göz altı morlukları tedavisinde uygulanır" dedi.

MEZOLİFTİNG
Yaşlanmayı önlemek için kullanılan kremlerin daha çok derinin üst tabakasını etkidiğini belirten iki uzman "Ancak cildin asıl destek görevini yapan, canlılığını sağlayan ve kozmetik açıdan temel işlevini sağlayan ise dermiş denilen alt tabakadır. Mezoterapi tedavisi, yüz, boyun, dekolte bölgesindeki kırışıklıklar için A, C, E vitaminlerinin, derinin bağ dokusunda bulunan su tutma kapasitesine sahip destek ve gerginliği sağlayan hiyalüronik asitin enjeksiyon şeklinde mikropuntur yöntemiyle çok ince uçlu iğneler kullanarak deri içine uygulama işlemidir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genç görünebilirsiniz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN