Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küçük kesi ile kalp kapağı tamiri yapıldı

Giriş Tarihi: 21.2.2014
Fıtık şikayetiyle başvurduğu hastanede, kalp kapakçığında üfürüm olduğunu öğrenen 54 yaşındaki Ahmet Erçin'in kalp kapağı, Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Tamer Bakalım tarafından Antalya'da ilk kez uygulanan, küçük kesi yöntemi (minimal invaziv ve endoskopik) ile tamir edildi.

AÇIK AMELİYATTAN KORKTU

Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı Kuzca köyünde yaşayan ve geçimini kamyonculuk yaparak sağlayan 3 çocuk babası Ahmet Erçin'in, fıtık ameliyatı olmadan önce yaptırdığı kontrollerinde kalp kapakçığında kaçak tespit edildi. Erçin'in bu sorun ortadan kaldırılmadan fıtık ameliyatı olması mümkün değildi. Antalya'da birkaç farklı merkeze başvuran Erçin'e, kalp kapağının açık ameliyat ile değişmesi gerektiği söylendi.

KALP KAPAĞI TAMİR EDİLDİ

Açık kalp ameliyatı olmak istemeyen Erçin'in hayatı, Op. Dr. Bakalım'a başvurmasıyla değişti. Çünkü Op. Dr. Bakalım, Erçin'e hem kalp kapağını değiştirmek yerine tamir edebileceğini hem de bu işlemi küçük kesi yöntemiyle yapabileceğini söyledi. Erçin'in, sağ göğüs kafesinin altından 6 cm'lik bir kesi açıldı ve böylelikle Antalya'da ilk kez minimal invaziv ve endoskopik yöntemle kalp kapakçığı tamiri ameliyatı yapılmış oldu. Kalp kapakçığındaki kaçağın tedavi edilmesiyle Erçin'in kalbine binen yükü ortadan kaldırdıklarını söyleyen Op. Dr. Bakalım, minimal invaziv ve endoskopik ameliyatları hakkında şu bilgileri verdi: "Küçük kesi yöntemi, hastaya en az zararı vererek sağlığına kavuşturmayı amaçlamaktadır. Klasik yöntemlerle hastanın iman tahtası olarak adlandırılan kemiği tamamen açılmaktadır."

HIZLA İYİLEŞTİ
Çok küçük kesilerle ameliyatı atlattığını ve bu kesi izlerinin ameliyattan bir ay sonrasında belirsiz hale geldiğini ifade eden Erçin; "İyileşme sürecim çok hızlıydı. Ameliyatımdan bir ay sonra çok sağlıklıyım. Ağrı ya da acı hissetmiyorum. Yapılan küçük kesiler belirsiz hale geldi. Yara izi kalmadı. Hastalığımı öğrenmeden önce yaşadığım aşırı terlemelerim kalmadı. Artık dinlenmeye ihtiyaç duymadan yürüyebiliyorum. Fıtık ameliyatımı 2 ay sonra olacağım. Sonra da işime geri dönmek istiyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küçük kesi ile kalp kapağı tamiri yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN