Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yerli turist için indirim geliyor

Giriş Tarihi: 21.2.2014

TÜROFED Başkanı Ayık, yaklaşmakta olan turizm sezonunun haritasını çıkardı. Ayık, yeni sezon öncesi indirimler yapılabileceğinin sinyalini verdi

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, kredi kartına taksitli tatil satışına getirilen kısıtlamanın turizm sektörünü olumsuz etkileyeceğini belirtti. Döviz kurlarındaki yükselmenin iç pazarı etkileyeceği için otelcilerin yerli turistin lehine fiyat indirimine gidebileceğini söyleyen Ayık, Türkiye turizminin 2013'te 'çok iyi' bir performans sergilediğini ifade etti. Beklentilerinin üst sınırında bir büyüme yakalandığını ifade eden Ayık, "Şu an itibariyle erken rezervasyonlara baktığınızda aşağı yukarı benzer bir trendin 2014'te de oluşacağını tahmin ediyoruz" dedi. Ancak 2014 ile ilgili Türkiye'de de turizmi etkileyecek bazı gelişmeler olabileceğine dikkat çeken Ayık, bunlardan birinin döviz kuru, diğerinin ise seçimler olduğunu ifade etti. Euro ve doların Türk Lirası karşısında değer kazanmasının iç pazarda bazı fiyat değişikliklerine yol açabileceğini kaydeden TÜROFED Başkanı Osman Ayık, "Kurların bu kadar yüksek seyretmesi bazı otel işletmecisi arkadaşlarımızın dövize bağlı fiyatlar bu pazardaki alım gücünü etkileyeceği için bir takım sıkıntılar olabilir. Onunla ilgili de iç pazar refleks bir pazardır. Dolayısıyla belki orada düzeltmeler söz konusu olabilir" diye konuştu. 'Düzeltme' ifadesini açması istenen TÜROFED Başkanı, "İndirim de olabilir. Bu, işletmeden işletmeye değişebilir. Biraz daha iç pazardaki hareketliliği çoğaltmak için" karşılığını verdi.

RUS PAZARI OLUMLU GİDİYOR

Euro bölgesinde yaşayan ve dolarla gelir elde eden ülkeler için Türkiye pazarının ucuzladığına işaret eden Ayık, ancak bu gelişmenin Türkiye'nin ikinci büyük pazarı Rusya Federasyonu için aynı anlama gelmediğine dikkat çekti. Ayık, "Şu an Rusya'dan gelen erken rezervasyonlara baktığımızda bir olumsuzluk görünmüyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerli turist için indirim geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN