Bahar gibi Şubat

Giriş Tarihi: 22.2.2014

Antalya bahar tadında bir kış geçiriyor. Sıcak geçen günler kuraklık tehdidini akıllara getirse de metoroloji yetkilileri kuraklık tehdidi olmadığını söylüyor

Antalyalılar, kış mevsimini bahar gibi geçirmenin keyfini sürüyor. Güneşli geçen günler, hem Antalyalıları hem de turistleri memnun ediyor. Sıcak geçen günler akıllara kuraklık tehdidini getirse de meteoroloji yetkilileri Batı Akdeniz için bir kuraklık tehdidi bulunmadığını belirtiyor. Antalya bölgesinde Şubat ayları için sıcaklık ortalamasının 15.4 derece düzeyinde bulunduğuna işaret meteoroloji yetkilileri şu sıralar sıcaklıkların mevsim normallerinin 1-2 derece üzerinde olduğunu fakat Pazartesi gününden itibaren mevsim normallerine ineceğini açıkladı.

YAĞIŞLAR NORMAL

Meteoroloji 4'üncü Bölge Müdürü Necip Duman, Türkiye'nin bazı bölgeleri için kuraklık tehlikesinden bahsedildiğini ve bu durumun Antalya bölgesinde yaşayanları da endişelendirdiğini dile getirerek, "Antalya havzasında kuraklık tehlikesi yok, yıllık yağışlar mevsim normallerinde gerçekleşmiştir" dedi. Antalya havzasında yıllık ortalama yağış miktarının bin 100 kilogram olduğunu anlatan Duman, şöyle konuştu: "2013 yılında aldığımız ortalama yağış bin 156 kilogram. Sadece Aralık ayında bir sıkıntı yaşadık ve 73 kilogram yağış aldık. Almamız gereken yağış 288 kilogramdı. Bu ciddi bir azlık ama sadece Aralık'ta böyle oldu. Bölgede Ocak ayları için yağış ortalaması 217 kilogram. 2014 yılının Ocak ayında ise 225 kilogram yağış aldık. Şubat ayına geldiğimizde ilk 19 günde 67 kilogramlık yağış gerçekleşti. Uzun yıllar ortalaması 116 kilogram. Daha 10 günümüz var. Pazartesi gününden itibaren yağış bekliyoruz. Bir hafta sürecek yağışla ortalamayı yakalarız. Dolayısıyla bölgemiz için kuraklıktan bahsetmemiz mümkün değil." Duman, Batı Akdeniz havzası içinde yer alan Isparta, Denizli ve Muğla'da da kuraklık riskinin bulunmadığını vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bahar gibi Şubat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN