Oymapınar için MATSO çağrısı

Giriş Tarihi: 25.2.2014

MATSO Başkanı Boztaş, 450 bin dönümlük Oymapınar Alternatif Turizm Bölgesi'nin alt planlarının yapılarak yatırımcıya açılması için çaba gösterilmesini beklediklerini söyledi

Antalya'nın Manavgat ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş, BAKA'nın her yıl alternatif turizm alanlarının geliştirilmesi ve turizmin çeşitlendirilmesi konusunda hibe desteği için çağrıya çıktığını belirterek Manavgat'ın bu hibe desteklerinden faydalanması gerektiğini söyledi. İlçenin en önemli gelir kaynağının turizm olduğunu kaydeden Boztaş, turizmin 12 aya yayılamaması nedeniyle ilçe ekonomisinin olumsuz etkilediğini söyledi. İlçede turizminin 6 ay yapılıp, 6 ay yapılamadığını hatırlatan Boztaş, ilçe ekonomisi açısından bunun ciddi bir risk olduğunu, ilçede turizmin 12 yayılması gerektiğini belirtti.

PLANLARIMIZ HAZIR

Turizmin 12 aya yayılması için alternatif turizm alanlarının açılması gerektiğini kaydeden Boztaş, "Bunun için 2005 yılında alternatif turizm alanı ilan edilen Oymapınar Alternatif Turizm Bölgesi'ni fırsat olarak görüyoruz. Oymapınar Turizm Bölgesi'nin 2005 yılında ilan edilmesinin ardından 2008 yılında 1/25000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı yapıldı. Bölgede 12 adet golf alanı, eko turizm, spor turizmi ve benzeri alternatif turizm faaliyetleri planlanmış. 2008 yılından bu yana alt ölçekli planların yapılmamasından dolayı yatırımcıya açılmamış. İlçede turizmin geleceği açısından 450 bin dönüm alan olan Oymapınar Alternatif Turizm Merkezi'nin alt ölçeklerinin yapılarak yatırımcıya açılmasını istiyoruz" dedi.

450 BİN DÖNÜM ALAN

Oymapınar Alternatif Turizm Bölgesi'nin Taşağıl'dan, Ahmetler Köyü'ne kadar 450 bin dönümlük alanı kapsadığını belirten Boztaş, "Oymapınar Alternatif Turizm Bölgesi denilince toplumda sadece belde sınırları içerisindeki yerleşim yeri, baraj gölü ile dağlık ve ormanlık alandan oluşan bölge gibi anlaşılıyor. Halbuki Taşağıl'dan başlayan ve Ahmetler Köyü'ne kadar 450 bin dönümlük alan içerisinde Ilıca, Hatipler, Çeltikçi, Aksaz ve Seydiler gibi birçok köy de bulunuyor. Bu 450 bin dönümlük geniş alan her türlü açık alan sporlarına elverişli bir bölgeden oluşuyor" diye konuştu.

ALTERNATİF TURİZM
Oymapınar Alternatif Turizm Bölgesi'ne yatırım yapmak isteyen ulusal ve uluslararası alanda iş yapan firmaların olduğunu kaydeden Boztaş, 2008 yılından bu yana alt ölçeklerinin yapılmaması nedeniyle bu alana herhangi bir yatırım yapılamadığını belirtti. Bölgenin yatırımcıya açılmasıyla ilçe turizmin 12 aya yayılacağını belirten Boztaş, alternatif turizm alanlarının yatırımcıya açılması ile ilçe ekonomisindeki riskin ortadan kalkacağını ve istihdamın artacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oymapınar için MATSO çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN