Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burdur hızlı tren güzergahını kaptı

Başbakan Erdoğan Burdur mitinginde Burdur'a önemli bir müjde verdi. Başbakan Erdoğan, Eskişehir Antalya arasında yapılacak olan hızlı tren hattının Burdur'dan geçeceğini söyledi

Giriş Tarihi: 28.2.2014
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Burdur'da düzenlenen mitingde vatandaşlara seslendi. Erdoğan'ın Burdur ziyaretine eşi Emine Erdoğan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar ve Ak Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit eşlik etti.

YENİ TÜRKİYE KAZANACAK

30 Mart yerel seçimleri kapsamında tüm Burdurluların çok çalışması gerektiğini belirten Başbakan Erdoğan, tüm sandıkları Ak Parti'nin sembolü olan ampul ile aydınlatacaklarını söyledi. Burdur'a son 12 yılda yaklaşık 3 buçuk katrilyon liralık yatırım yaptıklarını açıklayan Başbakan Erdoğan, "Burdur'u marka şehir haline dönüştürecek adımlar attık. Ulaştırma ve haberleşme de 459 trilyonluk yatırım yaptık. Eğitimde Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile birlikte 291 trilyonluk yaptırım yaptık" şeklinde konuştu. Burdur'da sağlık alanında 140 trilyon liralık yatırım yapıldığına dikkat çeken Erdoğan, orman ve su işleri için de 481 trilyon liralık yatırım yapıldığını anlattı. Burdurluların uzun zamandır cevap aradığı konuya da değinen Başbakan Erdoğan, hızlı trenin Burdur'dan geçeceği haberini şu sözlerle duyurdu: "2023 hedeflerimiz kapsamında Eskişehir'i Antalya'ya bağlayacak hızlı tren hattının etüt çalışmaları devam ediyor. İnşallah hızlı tren Burdur'dan geçerek Antalya'ya ulaşacak. Türkiye'nin en önemli ulaşım kavşağı olan Burdur'u inşallah çok daha kaliteli ve güvenli yollara kavuşturuyoruz."

EĞİTİMDE DEVRİM
Burdur'a eğitim alanında yapılan yatırımlardan da söz eden Erdoğan, "Yurt kapasitesini bin adet arttırdık. Daha da artacak. Şu anda 2 bin 750 kapasite ama artık 3 yataklı modern yurtlarımız var. Okul öncesinden orta öğrenime kadar her düzeydeki okul sayısını 232'den 405'e yükselttik. Okullarımıza şu ana kadar 5 bin 358 bilgisayar gönderdik. 190 bilişim teknolojisi sınıfı kurduk. 238 okula internet bağlantısı sağladık. Fatih projesi kapsamında 480 sınıfa etkileşimli tahtayı kurduk. Tablet dağıtımı başladı" şeklinde konuştu.

TARIM VE DOĞALGAZ

Tarımda çiftçiye verilen hizmetlerin yelpazesini genişlettiklerini de belirten Erdoğan. "Makine ve ekipman destekleri sağladık. Prim ödemelerinin kapsamını genişlettik. Prim desteği verilen ürün sayısını 4'den 17'ye çıkardık. 12 yılda Burdur'a 361 trilyon hayvancılık desteği verdik. 2005 yılında Burdur'u doğalgaz ile tanıştırdık. Eski Türkiye'de 9 vilayette doğalgaz vardı şimdi 73 ilde doğalgaz var. Burdur'u daha da büyüteceğiz inşallah. 10 yıllık tecrübe burada. Burdurlu hemşerilerimiz yaptırdığımız çalışmalarda bize Sebahattin kardeşimizin başarılarından bahsetti. Biz de dedik ki Sebahattin kardeşimizle yola devam. Eğer siz bize Sebahattin kardeşimiz için hayır deseydiniz yola devam edemezdik" dedi.

HİZMET LİSTESİ
Burdur'a çağ atlatan yatırımlar yapıldığını anlatan Başbakan Erdoğan, son 12 yılda yapılan hizmetleri şu şekilde özetledi: "Yeni sağlık tesislerinin yanı sıra hastanelerimizin cihaz, araç, gereç, personel eksikliklerini büyük ölçüde giderdik. Artık otel konforunda hastane odalarımız var. 2 bin 96 toplu konut inşa ettik. Bütün bunlara 183 trilyon yatırım yaptık. Biz geldiğimizde 45 kilometre bölünmüş yol vardı şimdi ise 206 kilometre bölünmüş yol var. 12 yılda baraj ve sulama projeleri ile tarım arazilerimizi sulamaya açtık. Belkaya, Bucak Onaç-2, Çavdır ve Karaçal Barajı'nı ve göletlerini biz inşa ettik. Şu anda 31 adet gölet ve sulamasını inşa ediyoruz" dedi.

BUCAK SALEBİ
Başbakan Erdoğan kendisini Burdur'un Bucak ilçesine davet eden Bucaklılara, seçimden sonra geleceğinin sözünü verirken, meşhur Bucak salebi hakkında şunları söyledi: "Bucak her zaman gönlümde. Her zaman Bucak'ın salebi ile besleniyorum. Misafirlerime Bucak salebi ikram ediyorum. Dünyaya Bucak'ın salebini tanıttım, tanıtıyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burdur hızlı tren güzergahını kaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN