Fethİ Bey anıldı

Türk havacılığının öncü ismi olan Tayyareci Mehmet Fethi Bey ölümünün 100. yılında görkemli törenle anıldı

Giriş Tarihi: 28.2.2014
Muğla'nın Fethiye ilçesine adını veren ve ilk Türk pilotlarından olan şehit Yüzbaşı Tayyareci Mehmet Fethi Bey, ölümünün 100. yılında Fethiye'de düzenlenen törenle anıldı. Fethi Bey heykeli önünde düzenlenen törene Hava Komutanlığı Personel Başkanı Tümgeneral Hasan Hüseyin Demiraslan, Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanlığı Havacılık Eğitim Daire Başkanı Emekli Albay Bekir Akyüz, Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Beyazıt, Emniyet Müdürü Hüseyin Kocabıyık'ın yanı sıra Kara ve Deniz Komutanlığı yetkilileri katıldı. Törene, Fethiyeliler büyük ilgi gösterdi.

HAVACILIĞIN ÖNCÜSÜ

THK Genel Başkanlığı Havacılık Eğitim Daire Başkanı Emekli Albay Bekir Akyüz de Fethi Bey'in Türk havacılığı açısından çok önemli bir isim olduğunu söyledi. Havacılığın bu kadar ilerlemesinde Fethi Bey'in çok büyük emeği olduğunu vurgulayan Akyüz, "THK uçak fabrikasının yapacağı yerli uçağın üzerinde Türk bayrağı amblemi olacak. Uçaklarımız 2014 yılından itibaren özgürlüğün sesi olan semalarımızda uçmaya başlayacak" dedi.

İLK GECE UÇUŞU
Fethi Bey'in Türk havacılık tarihinde birçok ilke imza attığına işaret eden Hava Komutanlığı Personel Başkanı Tümgeneral Hasan Hüseyin Demiraslan ise, Fethi Bey'in tarihteki yerini anlattı ve yaptığı ilk gece uçuşu hakkında bilgiler verdi. Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık da, Fethiye'nin böyle bir şehidi yaşatmasından dolayı emeği geçenlere teşekkür ederek, "Sahip olduğumuz genç nüfusumuzu ne kadar iyi yetiştirirsek, kendine güvenen bir nesil oluşturursak yarınlar bizim olacaktır ifadelerini kullandı. Törenin ardından Beşkaza Meydanı'na geçen konuklar, burada THK'nın hazırladığı gösteri uçuşlarını izledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fethİ Bey anıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN