Adayların ATSO mesaisi

Giriş Tarihi: 2.3.2014

ATSO'nın düzenlediği Yerel Yönetimlerden Beklentiler Toplantısı büyükşehir belediye başkan adaylarını terletti

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından düzenlenen Yerel Yönetimlerden Beklentiler Toplantısı, ATSO Atatürk Konferans Salonu'nda gerçekleşti. Toplantıya sırasıyla CHP, MHP ve Ak Parti'nin Büyükşehir Belediye Başkan adayları katıldı. Antalyalı işadamları ile büyükşehir belediye başkan adaylarının bir araya geldiği toplantıda, Antalya'nın sorunları masaya yatırıldı. İşadamları belediye başkan adaylarından beklentilerini dillendirirken, adaylar da seçilmeleri halinde hayata geçirecekleri projelerini anlattı. Toplantının açılış konuşmasını yapan ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, komiteler tarafından oluşturulan proje taleplerini başkan adayları ile paylaştı.

GELECEĞE YATIRIM

Konuşmasında EXPO, turizm, ticaret gibi konulara değinen ve işadamlarının beklentilerini aktaran Budak, "Antalya'nın strateji olarak kültür ve sanata yatırım yapması konusunda hassasiyetimizi daha öncelerde de bildirdik. Bunun örneklerinin çoğalması gerekiyor. Dünyada artık kentler yarışıyor. Bu dönüşümün gerçekleşmesi için kültür yatırımları çok önemli. Antalya'ya 11 milyon turist geliyor ama Antalya bundan faydalanamıyor. Bunun canlanması için bu tür yatırımlar yapılmalı. Kırsal kalkınmada da belediyelerimize çok iş düşüyor. Ayrıca Antalya'da çok ilkel koşullarda ticaret yapılıyor. Bu konuyla ilgili çokbüyük beklentilerimiz var. En önemlisi ise EXPO. Oradaki alanı yaparız, onda sorun yok. Ama Antalya verdiği kadarını alsın istiyoruz. Antalya şu an için ulaşılabilirlik konusunda 11'inci sırada. Hızlı tren Antalya'ya gelsin, otobanlar gelsin. Buradaki isteklerin hiç biri siyasi değil hatta siyaset üstü talepler. Biz her konunun planların yapılmasını istiyoruz. Ama bu planların bir sonraki seçime değil çocuklarımızın geleceğine entegre edilerek yapılmasını istiyoruz" dedi.

Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Menderes Türel
'Mazeret belediyeciliği yapıldı'

AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Menderes Türel, diğer adayların aksine projelerinden söz etmedi. Türel, projelerini önümüzdeki hafta düzenleyeceği özel toplantıda açıklayacağını ifade etti.

14 MİLYAR YATIRIM

Antalya'ya büyük miktarda bir yatırım hamlesinde bulunacağının sinyalini veren Türel, "Ekonomi bir şehrin kalkınmasının temel unsurudur. Yatırım ve hizmet en büyük beklentidir. Antalya'ya 1 milyon liralık bir yatırım yapmıştık. Antalya'da son 12 senede hükümetimizin yaptığı yatırım yaklaşık 14 milyardır" diye konuştu.

TOPLU ULAŞIM

Artmakta olan trafik sorununa değinen Türel, şu ifadeleri kullandı: "Antalya trafiğine her sene 150 bin araç ekleniyor. Bu yüke çözüm üretmezseniz trafiğin kilitlenmesine neden olursunuz. Son 5 senede trafiğe yatırım yapılmadığı için Antalya trafiği kilitlenme noktasına geldi. Ben trafiğin yeni yol ve kavşak düzenlemeleri ile çözümleneceğine inanan bir belediye başkanı oldum. Sayın Akaydın defalarca alt geçitlerin trafiği tıkadığını söyledi. Başkanlık makamı mazeret makamı değildir. Seçimlerden sonra mazeretlerin arkasına saklanmak bir belediye başkanına yakışacak hareketler değildir. Bunun malesef örnekleri bizlere yaşatıldı ve halen yaşatılıyor. Ben artık mazeret belediyeciliğinin ortadan kalkmasını bir vatandaş olarak istiyorum. Toplu ulaşımda da çok önemli sorunlar var. Bizden sonra aktarmalı ulaşım icat edildi ve bu icat vatandaşın resmen canına okudu. Antalya aktarmasız ulaşıma bizimle tekrar kavuşacak inşallah. Bugün trafiğin sıkışmasındaki en büyük sebeplerden biri yollarda dolaşan 40 adet kırmızı otobüstür."

KONYALTI VURGUSU
Konuşmasının son bölümünde katılımcılardan gelen soruları yanıtlayan Türel, net cevaplar verdi. Şehrin birçok sorunu hakkında soru yağmuruna tutulan Türel'in cevapları şu şekilde sıralandı: "Konyaaltı sahili talihsiz bir dönem yaşadı. Maalesef iki CHP'li belediye başkanı kendi aralarında anlaşamadığı için, kavga ettiği için İl Özel İdaresi'ne devredildi. Kendi aralarında anlaşırlarsa biz hemen yarın tahsisini yaparız. Hızlı tren yolda geliyor. Taşeron firma çalışanları ve memurların ben göreve geldikten 3 ay sonra bir kuruş alacağı kalmayacak, düzenli olarak maaşlarını alacaklar.

MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Çelik
Birlik çağrısında bulundu

Toplantının ikinci konuğu olan MHP Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Kemal Çelik de konuşmasına projeleri hakkında bilgi vererek başladı.

KENT KONSEYİ MODELİ
Belediyeyi Kent Konseyi benzeri bir oluşumla yöneteceklerini belirten Çelik, "Biz şehri asıl sahiplerine teslim etmek istiyoruz. Biz demokrat bir modelle iş başına gelmek istiyoruz. Bu model özel sektör, sivil toplum kuruluşlar ve akademisyenlerin barındıran, belediyenin attığı her adımdan halkın haberinin olduğu bir model olacak. Kent Konseyi bizim en temel dayanağımız olacak. Danışma ve Koordinasyon Kurulları kurarak projelerimizi hazırlayacağız. Bu kurulların aldığı kararlar mecliste mutlaka değerlendirilecek" dedi.

BİRLİKTE YÖNETELİM
Sorulara toplu bir şekilde yanıt veren Çelik, şunlar söyledi: "Toplu işyerleri ile ilgili Döşemealtı'nda bir yer söz konusu. Bunu birlikte hayata geçirebiliriz. Bizim Ankara ve İstanbul'dan danışmanımız olmayacak. Bir şeylerin temelini birlikte atmalıyız. Bir olalım, birlik olalım. Antalya'mızı birlikte planlayalım. Tüm ilçe belediye başkan adaylarımızla birlikte bu düşünceyi hayata geçireceğiz. Dünya nasılsa Antalya'da öyle olmalı. Çünkü burası bir dünya kenti."

CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Akaydın
'Böcek ile sorunum yok'

Toplantının ilk konuğu olan Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Başkan Adayı Mustafa Akaydın, 5 yıllık hizmet döneminde yaptığı ve seçilmesi halinde hayata geçireceği projelerini anlattı. Proje tanıtımının ardından konukların sorunlarını yanıtlayan Akaydın, içme suyu fiyatlarında indirim yapılmayacağını, yapıldığı takdirde ASAT'ın zarara uğratılmış olacağını söyledi. Akaydın ayrıca Halk Ekmek'ten dert yanan fırıncı esnafına da şu cevabı verdi: "Ben halkçı belediye başkanıyım. Ekmek, su ve ulaşımı en ucuz şekilde ulaştırmak zorundayım. Fırıncı esnafı kusura bakmasın. Benden Halk Ekmeği kapatmamı hiç kimse istemesin."

TRAFİK SORUNU

Trafik ve toplu ulaşım konularında gelen sorulara da cevap veren Mustafa Akaydın, "Halkımızı yaya, bisiklet ve toplu taşımaya yönlendirmeye çalışacağız. Bunları çözmek öyle çok kolay işler değil. Yakın gelecekte Antalya'ya metrobüs uzak gelecekte ise raylı sistem gerekiyor. Aktarmalara alışmak zorundayız. Lara'dan Uncalı'ya direkt gitmek gibi bir şey mümkün değil. Eskiden olduğu gibi istenilen her yere hat açmak trafikte ve ulaşımda sorunlar yaşanmasına neden olur. Ben ciddi bir ulaşım sorunu olduğunu düşünmüyorum" dedi.

SAHİLDE SORUN YOK

Konyaaltı sahili ile ilgili de açıklamalarda bulunan Akaydın, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile aralarında anlaşmazlığın bulunmadığını belirterek, "Konyaaltı sahili bu sene kaybedilmiştir. 5 yıldır istememe rağmen verilmedi. 6 mavi bayrak gitti. Göstermelik büfeler yapıldı. Büyük ihtimalle ruhsatsız onlar. Sayın Böcek ile aramızda anlaşmazlık olduğunu iddia ediyorlar, yok böyle bir şey. Sayın Türel böyle bir açıklama yaparak kolaycılığa kaçıyor. Benim Böcek ile hiç bir sorunum yok. Hemen yarın Böcek'e verilsin. Gizli tutuluyor ama oranın mavi bayrakları gitti. Buna sebep olan, engelleyen bir Antalya milletvekili var" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adayların ATSO mesaisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN