Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2014'te turizm yüz güldürecek

Geçen yıl rekorlara imza atan turizm sektörü, 2014'ün sonuna kadar Türkiye'nin lokomotif gücü olmaya devam edecek. Alanya bu yıl iddialı

Giriş Tarihi: 4.3.2014
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) çatısı altında toplanan dernek başkanlarına göre geçen yıl rekorlara imza atan turizm sektörü, 2014'ün sonuna kadar Türkiye'nin lokomotif gücü olmaya devam edecek. Değerlendirmelerde bulunan sektör temsilcileri, yaz aylarına kadar yeni rekorların kırılmasını bekliyor.

12 AY TURİZM YAPILMALI
TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Türkiye'nin artık tur operatörleri tarafından pazarlanması gereken bir ülke konumuna yükseldiğini söyledi. Türkiye'ye yönelen uçak sefer sayısının artmasının ve turistin ülkeden memnun ayrılmasının 2023 hedeflerini yakalanır kıldığını dile getirdi. Atılması gereken iki adım olduğuna dikkat çeken Ayık, "Daha çok para harcayan turist profili için cazibeleri ortaya koymalıyız. Turizmin çeşitliliğini arttırmalıyız ve hepsinden önemlisi 12 ay turizm yapabilmeliyiz" dedi. Alanya Turistik İşletmeciler Birliği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Alanya'ya en çok Rusya Federasyonu'ndan, Almanya'dan ve İskandinav ülkelerinden misafirlerin geldiğini belirtti. Türk ziyaretçi oranının ise yüzde 8,5 olduğunu anlatan Sili, "Özellikle Gazipaşa Havalimanına uluslararası çerçevede gerçekleştirilen sefer sayılarının artması ve havaların iyi olması turizm sezonumuzun uzamasında önemli etkenler olarak öne çıkıyor. Doluluk oranları bölge bölge farklılık gösterse de genel olarak veriler itibarıyla 2013 sezonunun yüzde 4'lük bir artışla kapatıldığını ve Alanya adına genel olarak iyi geçtiğini söyleyebiliriz" dedi.

RAKAMLARA YANSIDI
Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) çatısı altında turizm fuarlarına katıldıklarını kaydeden Sili, "Ocak ayında Utrecht Hollanda, Ferien Viyan-Avusturya, şubat ayında Slovakya- Bratislava, Belçika-Brüksel, Letonya- Riga, Estonya-Tallin ve İstanbul-Emitt turizm fuarlarını geride bıraktık. Şu ana kadar katıldığımız fuarlarda izlenimlerimiz iyi yönde. Thomas Cook'un düzenlediği çalışmada Almanya pazarında Türkiye satışlarının yüzde 4 arttığını, Hollanda pazarında Alanya satışlarında yüzde 10 artış olduğunu, bir önceki yıla göre Türkiye için yüzde 20'lik artış gösteren Letonya pazarında ise Alanya'nın en bilinen destinasyon olduğunu gözlemledik" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2014'te turizm yüz güldürecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN